Ratownicy medyczni będą protestować jak rezydenci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2018 09:40

Ratownicy medyczni dają rządowi dwa tygodnie na zrealizowanie obietnic dotyczących podwyżek. Zapowiadają, że jeżeli w tym czasie nie zostaną podjęte konkretne działania, rozpoczną akcję strajkową podobną do tej, którą prowadzili lekarze rezydenci.

Ratownicy zapowiadają protest głodowy. Planują także na wzór rezydentów ograniczyć liczbę pełnionych dyżurów. Fot. Archiwum

Przedstawiciele związków zawodowych ratowników medycznych wysłali do Ministerstwa Zdrowia list, w którym wskazują, że resort nie spełnił obietnic zawartych w porozumieniu podpisanym 18 lipca. Dotyczyło ono m.in. podwyżek dla ratowników medycznych i podniesienia rangi tego zawodu.

Ratownicy mieli otrzymać podwyżkę o 400 zł brutto od 1 lipca 2017 roku i drugą, również o 400 zł, od 1 stycznia 2018 roku. Jak tłumaczy Tomasz Wyciszkiewicz, przedstawiciel komitetu protestacyjnego, nie zostały wydane żadne przepisy - rozporządzenie ani ustawa, które by to gwarantowały.

Część ratowników otrzymała podwyżki. Dostali je tylko ci pracujący w zespołach ratownictwa medycznego, czyli w karetkach i dyspozytorniach.

Ratownicy dają MZ czas do 16 marca na podjęcie konkretnych działań, czyli prac nad aktami prawnymi, które gwarantowałyby podwyżki i regulacje tego zawodu. Jeżeli do tego czasu żadne kroki nie zostaną podjęte, zapowiadają akcję strajkową. Chcą prowadzić protest głodowy, planują także na wzór rezydentów ograniczyć liczbę pełnionych dyżurów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum