Ratownictwo medyczne: zakażenie podczas ratowania życia będzie chorobą zawodową?

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2009 13:30

Czy ratownik medyczny z Gdańska, który w czasie pracy naraził się na zakażenie HIV i zapaleniem wątroby typy C, będzie musiał kupować leki za własne pieniądze? Dziennik Polska zapytał o to minister zdrowia Ewę Kopacz, która w piątek (3 lipca) gościła w pomorskim Bytowie.

Przypomnijmy: w czasie intubacji narkoman, który przedawkował, zaczął wymiotować, a treść jego żołądka dostała się do ust i oczu ratownika. Prawdopodobieństwo, że ratownik został zakażony, jest bardzo duże.

Aby zahamować namnażanie się wirusów, powinien przyjmować leki antyretrowirusowe, za  które musi zapłacić sam 5 tys. złotych. Pracuje na kontrakcie. Gdyby prywatnie ukłuł się podejrzaną strzykawką lub zaryzykował np. seks z zakażoną osobą, za leki zapłaciłby budżet państwa.

- Nie mówię zdecydowanie, że ratownik z Gdańska nie będzie płacił za kurację - odpowiada Polsce Ewa Kopacz. - Na razie przepisy wymuszają na pacjencie odpłatność, ale jako minister zdrowia zrobię wszystko, by ratownik nie pokrywał kosztów z własnej kieszeni. Zaczynamy pracę nad zmianą przepisów, która ustanowi przypadki zakażeń podczas ratowania życia jako chorobę zawodową. Jej leczenie będzie opłacane z budżetu państwa.

W gdańskim pogotowiu na kontraktach pracuje 90 lekarzy i ratowników. Każdy z nich codziennie narażony jest na groźbę zakażenia HIV. Zarażony prawdopodobnie ratownik nie jest pierwszym pracownikiem, który musi szukać pieniędzy na leki ratujące życie. Podobne sytuacje zdarzają się w całej Polsce.

Znowelizowana przez Sejm i obowiązująca od stycznia tego roku ustawa o chorobach zakaźnych mówi jednoznacznie: za profilaktyczne leczenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policjantów zagrożonych w czasie pracy zakażeniem HIV płaci pracodawca lub osoba zlecająca pracę. Problem się pojawia gdy jest nim pracownik kontraktowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum