×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: zbyt małe nakłady na onkologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 maja 2012 15:19Aktualizacja: 16 maja 2012 15:36

68 proc. Polaków uważa, że leczenie raka powinno mieć priorytetowe znaczenie w naszym systemu ochrony zdrowia - wykazał sondaż przeprowadzony przez IPSOS Polska. Na choroby serca wskazało 32 proc. badanych, a na cukrzycę - 26 proc. Ocenia się jednocześnie, że wydatki na onkologię w naszym kraju są niewspółmierne do zapotrzebowania społecznego.

Raport: zbyt małe nakłady na onkologię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badanie opinii publicznej "Rak - priorytet publiczny?" wykonano na zlecenie Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych w lutym 2012 roku. Przeprowadzono je na próbie 1000 losowo dobranych respondentów i dodatkowo na grupie 100 pacjentów onkologicznych i 100 osób z rodzin chorych.

Jedynie 20 proc. badanych oceniła skuteczności leczenia nowotworów w Polsce raczej dobrze lub bardzo dobrze. Aż 33 proc. uznało ją za złą lub bardzo złą, przy czym zaledwie 1 proc. ogółu Polaków uważa, że skuteczność leczenia raka jest "bardzo dobra".

43 proc. badanych uważa, że NFZ nie zapewnia dobrej opieki onkologicznej. Ponad połowa badanych twierdzi, że o dostępie do leczenia decyduje miejsce zamieszkania i zasobność portfela. Aż 87 proc. osób jest przekonanych, że osoby bogatsze mają o wiele większe możliwości skutecznego leczenia nowotworu. 

Raport wylicza, że przy dochodzie narodowym wynoszącym 20,137 dolarów na mieszkańca, co stanowi 64 proc. średniej Unii Europejskiej, wydatki na onkologię sięgają w Polsce zaledwie 28 proc. średniej europejskiej. 

Prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk uważa, że gdyby zrealizowano je w kwietniu, kiedy zabrakło podstawowych cytostatyków do standardowej chemioterapii, system opieki zdrowotnej z pewnością zostałby oceniony jeszcze gorzej. 

Według prof. Cezarego Szczylika z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podobną dezaprobatę dla systemu opieki onkologicznej w 2006 roku wyrazili Brytyjczycy w raporcie "Cancer - A Public Priority?", na którym wzorowane jest polskie badanie. 

- Rząd brytyjski stworzył wtedy specjalny fundusz pokrywający koszt terapii nowoczesnymi lekami To budżet 600 mln funtów na 3 lata, czyli 1 mld zł rocznie. W Polsce na chemioterapię niestandardową przeznacza się zaledwie 120 mln zł rocznie, a negatywna rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych, a następnie Ministerstwa Zdrowia, oznacza dla pacjentów absolutny brak dostępu do terapii - podkreśla specjalista.

Z sondażu IPSOS wynika, że chcemy wzrostu nakładów na onkologię. 71 proc. badanych uważa, że leczenie onkologiczne powinno otrzymywać relatywnie większe fundusze niż te jakie się przeznacza na inne poważne choroby, takie jak choroby układu krążenia i cukrzyca. 74 proc. Polaków opowiada się za utworzeniem dodatkowego funduszu przeznaczonego na finansowanie leczenia nowotworów i zapewnienie dostępu do nowoczesnych terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze