Raport: reformy ochrony zdrowia nie da się odkładać w nieskończoność

Autor: 4.rp.pl/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2015 20:54

Służba zdrowia to najbardziej zaniedbany resort - wynika z raportu o wyborach zdrowotnych Polaków opracowanego przez Politykę Insight.

Raport: reformy ochrony zdrowia nie da się odkładać w nieskończoność
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ szacuje, że w ubiegłym roku wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przedsiębiorców z tytułu niezdolności do pracy wyniosły aż 13,5 mld zł. Dodatkowo z tytułu rent i konieczności zatrudniania na zastępstwo nowego pracownika oba podmioty dopłaciły aż 50 mld zł - informuje rp.pl

Piotr Żakowiecki, autor raportu, zwraca uwagę, że zdrowszy obywatel to wydajniejszy pracownik, zwiększający produktywność gospodarki, zarabiający więcej, a zatem więcej wpłacający do publicznej kasy. Podkreśla, że kolejnym rządom brakuje woli politycznej, by przeprowadzić gruntowną reformę ochrony zdrowia.

W jego ocenie problemu złego finansowania systemu opieki zdrowotnej nie da się odkładać w nieskończoność. Starzenie się społeczeństwa powoduje, że już wkrótce ponad połowa środków, którymi dysponuje NFZ, będzie przeznaczana na leczenie osób starszych. Jednak by te pieniądze były, coraz więcej osób musi być aktywnych zawodowo aż do starości.

Więcej: www4.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze