Raport: profilaktyka onkologiczna benefitem dla pracownika?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 09:16

Wśród benefitów oferowanych przez pracodawców, w pandemii zyskały grupowe polisy na życie. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie benefitami wokół profilaktyki onkologicznej.

Raport: profilaktyka onkologiczna benefitem dla pracownika?
Niewiele jest obecnie firm, które nie oferowałyby swoim pracownikom pozapłacowych korzyści Fot. Shutterstock

Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden "Benefity pracownicze w dobie pandemii", blisko 60 proc. przyznaje, że pandemia miała negatywny wpływ na sytuację finansową ich firmy, ale mimo to niewiele jest obecnie firm, które nie oferowałyby swoim pracownikom pozapłacowych korzyści.

Zyskały i tak już najpopularniejsze wśród benefitów, grupowe polisy na życie. "Potwierdza to aż sześciu na dziesięciu ankietowanych pracodawców. Zdecydowana większość respondentów, bo aż 94 proc., wskazuje, że udostępnianie pracownikom ubezpieczenia na życie jest świadczeniem oferowanym od kilku lat. Choć nieliczne przedsiębiorstwa wprowadziły ten benefit dopiero w ubiegłym roku wraz z pojawieniem się zagrożenia epidemiologicznego" - czytamy.

Jak zauważają autorzy raportu, ubezpieczenie grupowe na życie to nie tylko świadczenie na wypadek najgorszego. Produkty te coraz częściej rozwijane są, jako element ochrony zdrowia i wsparcia w razie ciężkich zachorowań czy niezdolności do pracy. Te komponenty są często odpowiedzią na największe wyzwania i ryzyka, jakie wiążą się np. z chorobami cywilizacyjnymi.

Co druga firma biorąca udział w badaniu Nationale-Nederlanden byłaby zainteresowania dodatkowymi benefitami dla swoich pracowników. W tej grupie ponad jedna czwarta rozważa rozszerzenie pakietu korzyści pozapłacowych o takie, które dbałyby o dobrostan pracownika m.in. mental wellness i work-life balance. Natomiast blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie benefitami wokół profilaktyki onkologicznej - czytamy.

Z raportu wynika, że wśród organizacji, które oferują pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie, ponad połowa pracodawców deklaruje, że finansuje im składki. Ponad jedna czwarta przedsiębiorców (27 proc.) wskazuje, że pokrywa ich koszt w całości, natomiast 28 proc., że partycypuje w nich częściowo. Zazwyczaj wysokość składki jest kwotą stałą i według co drugiego przedsiębiorcy wynosi około 50 zł na osobę.

Zdaniem autorów raportu te deklaracje wydają się zbyt optymistyczne. Jak zaznaczają,  zgodnie z danymi rynkowymi na udział w finansowaniu ubezpieczenia decyduje się dziś około 15 proc. firm. Widać tu jednak potencjał do zmiany. Z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie osób zatrudnionych wiele firm zaczyna interesować się tym rozwiązaniem i coraz chętniej zgłaszają też gotowość do włączania się w składkę. Kryzys zdrowotny związany z koronawirusem tylko potwierdził, jak opłacalna i ważna jest inwestycja w profilaktykę i zdrowie pracowników.

Badanie na zlecenie Nationale-Nederlanden zrealizował techniką CATI, Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w styczniu 2021 roku, na próbie 300 przedsiębiorców z grup: małych, średnich i dużych firm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze