Raport: niegospodarność na miliardy, w jej kręgu jest ochrona zdrowia

Autor: Parkiet/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2015 10:34

Na miliardy złotych można oszacować niegospodarne wydatki polskiego rządu i samorządów z ostatnich lat. Pieniądze podatników, źle wydawano też w ochronie zdrowie - wynika z raportu Centrum im. Władysława Grabskiego.

Raport: niegospodarność na miliardy, w jej kręgu jest ochrona zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wydanym niedawno raporcie "Polska niegospodarna" Centrum im. Władysława Grabskiego opisano 100 dobrze udokumentowanych przykładów niegospodarnych wydatków publicznych.

W tym kręgu znalazła się też ochrona zdrowia. Za „największy skandal inwestycyjny przełomu XX/XXI wieku w całej Europie” została uznana budowa i wyburzenie Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu.

12-piętrowy budynek o powierzchni ponad 80 tys. metrów kwadratowych, wznoszony przez kilka lat, pochłonął 1 mld zł z budżetu państwa, a gdy to przestało wystarczać, jego finansowania podjęła się ówczesna Śląska Akademia Medyczna, która wpadł przez to w ogromne długi. Ostatecznie, zdecydowano o wyburzeniu konstrukcji, na co przeznaczono 3 mln zł.

Za przykład topienia publicznych pieniędzy autorzy raportu uznali również prowadzoną w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych akcję zachęcająca kobiety do profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych. Opiera się ona głównie na wysyłaniu do każdej Polki indywidualnego zaproszenia w formie listu. Od 2009 r. na wysyłkę tych zaproszeń wydano 30 mln zł, a na badania zgłosiło się 3,5 mln kobiet.

Więcej: www.parkiet.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze