Raport: korzystamy z prywatnej medycyny, aby nie czekać w kolejkach

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2019 21:48

Z raportu "Prywatna oraz publiczna służba zdrowia - opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług" na zlecenie Centrum Medycznego Damiana wynika, że o korzystaniu z prywatnej opieki medycznej decyduje tylko brak kolejek, a nie jakość - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Raport: korzystamy z prywatnej medycyny, aby nie czekać w kolejkach
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na zdrowie z własnej kieszeni wydajemy rocznie ponad 45 mld zł. Choć głównie na leki, to - jak wynika z badania GUS - 60 proc. Polaków korzysta z prywatnej służby zdrowia. Autorzy raportu zapytali, z jakich powodów. Okazuje się, że nie dlatego, że otrzymujemy tam lepszą opieką. Liczy się przede wszystkim fakt, że w ogóle ją otrzymujemy - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ankieterzy przeprowadzili pogłębione wywiady z ponad pół tysiącem osób. Na pytanie, dlaczego korzystasz z prywatnej służby zdrowia, badani odpowiadali zgodnie: jest szybciej. A poza tym czasem to jedyna szansa, żeby dostać się do specjalisty. Tak uważa 48 proc. badanych.

Dopiero na trzecim miejscu (po deklaracji, że korzystam z prywatnej opieki, bo mam taką ofertę od pracodawcy) znalazła się jakość. Ta okazała się istotna tylko dla co dziesiątego badanego. A opinię, że prywatnie mogę dostać się do lepszego lekarza, podzieliło tylko 3 proc. osób.

Szczegóły: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum