Raport: dla szpitali niepublicznych kluczowe jest finansowanie NFZ

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2014 11:55

Na opłacanie świadczeń szpitalnych z własnej kieszeni stać niewielu pacjentów, stąd podpisanie kontraktu z NFZ jest dla placówki niepublicznej gwarantem pewnego pułapu przychodów i pewnej liczby pacjentów - wynika z raportu PMR.

Z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. ''Rynek szpitali niepublicznych w Polsce 2014.  Analiza porównawcza województw i perspektywy rozwoju'' wynika, że szpitale prywatne, które początkowo nastawiały się wyłącznie na pacjentów komercyjnych, decydują się na podpisywanie kontraktów z NFZ na część oferowanych świadczeń.

Spośród szpitali przeanalizowanych według przyjętego przez PMR kryterium, w 2013 r. tylko około 15 proc. nie miało podpisanego kontraktu z NFZ na leczenie szpitalne.

Odsetek szpitali posiadających kontrakt z NFZ wahał się od 71 proc. w województwie wielkopolskim do 97 proc. w województwie łódzkim i 95-96 proc. w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim. Najwyższe kontrakty miały podpisane placówki w  województwach mazowieckim i pomorskim.

Średnio, jak wynika z badania PMR, w szpitalach niepublicznych około 85 proc. przychodów generowanych jest przez kontrakt z NFZ, a w połowie szpitali jest to więcej niż 92 proc.

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego wśród szpitali niepublicznych w Polsce w styczniu 2014 r., kontrakty z NFZ są dla tych placówek największym czynnikiem rozwoju. Na ten czynnik wskazywało trzykrotnie więcej respondentów niż w poprzedniej edycji badania z 2012 r.

Jednocześnie, zdecydowana większość respondentów (ponad 70 proc.) wskazuje jako główną barierę rozwoju trudności we współpracy z NFZ. Placówki wymieniają tu takie problemy, jak nierówne traktowanie podmiotów publicznych i prywatnych, brak jasnych reguł przy podpisywaniu umów, niepłacenie za zabiegi przez NFZ w terminie, niestabilność (niepewność) kontraktu, limity, jak również obniżanie wartości procedur medycznych, trudności z wejściem w system (uczestnictwo po raz pierwszy w konkursie) oraz brak możliwości negocjacji z NFZ.

Pomimo iż w pytaniu o największe bariery działalności pojawiło się kilka głosów o nierównym traktowaniu podmiotów publicznych i niepublicznych przy podpisywaniu kontraktów z NFZ, analiza wyników badania z edycji 2012 i edycji 2014 wskazuje na poprawę sytuacji na korzyść podmiotów niepublicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum