Raport NFZ: gdzie najbardziej brakuje lekarzy rodzinnych?
W całym kraju 32 292 lekarzy udziela świadczeń w ramach POZ - wynika z najnowszego raportu NFZ ”Podstawowa opieka zdrowotna - potencjał i jego wykorzystanie”.

W 2015 r. Fundusz zawarł umowy z 6 226 podmiotami (83,3%, stanowią przedsiębiorcy). Najwięcej umów zawarto z podmiotami działającymi na terenie oddziałów największych pod względem liczby ubezpieczonych, tj. Śląskiego OW NFZ (12,3% spośród wszystkich 6 226 podmiotów), Mazowieckiego OW NFZ (10,95%) i Wielkopolskiego OW NFZ (10,13%). Najmniej na terenie Świętokrzyskiego OW NFZ (2,95% wszystkich zawartych umów).
Najmniejsza średnia liczba świadczeniobiorców na 1 miejsce wynosi 2 250 (Lubuski OW NFZ), największa wynosi natomiast 4 588 (Pomorski OW NFZ). Zauważa się dużą rozpiętość w liczbie świadczeniobiorców przypadających na 1 lekarza - najwyższy wskaźnik wynosi 1 927 osób w Wielkopolskim OW NFZ, najniższy zaś - 1 181 w Kujawsko - Pomorskim OW NFZ (przy średniej dla kraju 1443).
Poza ogromnymi różnicami terytorialnymi w dostępie do POZ różnice są też w liczbie wizyt (w woj. podlaskim - 3 rocznie, a w łódzkim 4,4), z jakich korzystają pacjenci, a także w tym, jak kontraktowane są świadczenia. Na przykład na Śląsku, Dolnym Śląsku i Mazowszu większość umów zawieranych jest w skoordynowany sposób: z pielęgniarką, położną i lekarzem jako zespołem. W Wielkopolsce tylko 10 procent umów ma ten charakter.
Porady lekarskie w POZ świadczone są dla 37 531 713 zadeklarowanych osób. W skali kraju (w roku 2014) łącznie udzielono 147 954 519 świadczeń (porady lekarskie, bilanse zdrowia, patronaże, świadczenia profilaktyczne) na rzecz pacjentów będących na aktywnych listach lekarza rodzinnego.
Średnia liczba świadczeń dla kraju w przeliczeniu na 1 zapisanego pacjenta na listę lekarza POZ wynosi 3,94 (w przypadku kobiet wskaźnik wynosi 4,3; w przypadku mężczyzn - 3,3).
Rozkład udzielonych porad różni się w zależności od wieku i płci pacjentów. Widać wyraźny wzrost liczby udzielonych porad w wieku 0-2 lata oraz w wieku 46 - 68 lat, przy czym wzrost dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Liczba porad systematycznie rośnie począwszy od 30 r.ż. Najmniej porad udzielono osobom w wieku 10 - 28 lat. Analiza wskaźnika udzielonych porad na 1000 ludności wskazuje, że kobiety częściej korzystają z porady lekarza.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że faktyczne obciążenie pracą, niezbędne zasoby i koszty poniesione przez świadczeniodawców uzależnione są od realnej liczby osób objętych opieką, co powinno być uwzględniane w należności za świadczenia. Przyznają, że dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie jedynie częściowo rozwiązują ten problem i mają zastosowanie jedynie w stosunku do osób aktywnie kontaktujących się ze świadczeniodawcą POZ, do którego złożyli deklarację wyboru.
Wskazują ponadto, że bardzo istotna będzie poprawa koordynacji opieki w zakresie odrębnych kompetencji lekarza, pielęgniarki i położnej w przypadkach faktycznego oddzielenia strukturalnego, czy wręcz działania na podstawie odrębnych kontraktów.
Osobną kwestią, która powinna zostać ostatecznie rozwiązana - szczególnie w sytuacji zachowania w przyszłości finansowania kapitacyjnego w POZ jako podstawowej formy wynagradzania świadczeniodawców - jest sprawa płatności za osoby o niepotwierdzonym prawie do świadczeń.
Czytaj: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)