×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport AOTMiT ws. ustalenia taryfy świadczeń obejmujących opiekę nad noworodkiem

Autor: oprac. JJ • Źródło: AOTMiT/Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 05:13

Na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowany został raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń gwarantowanych obejmujących opiekę nad noworodkiem, skierowany do konsultacji zewnętrznych. Co ciekawe, raport, do którego jest link w komunikacie dotyczy 2016 roku, natomiast termin konsultacji upływa z dniem 21 stycznia 2022 roku.

Raport AOTMiT ws. ustalenia taryfy świadczeń obejmujących opiekę nad noworodkiem
AOTMiT ws. raportu dotyczącego ustalenia taryf świadczeń w opiece nad noworodkiem. Fot. Shutterstock
  • Podczas prac dotyczących wyceny środowisko eksperckie zwróciło uwagę na konieczność dokonania zmian przede wszystkim poprzez wydzielenie nowych czy też łączenie istniejących grup świadczeń
  • Zwrócono także uwagę na fakt, że obecnie w praktyce klinicznej do diagnostyki zostały włączone nowe metody, a do leczenia nowe procedury, które nie są ujęte w charakterystyce grup związanych z patologią noworodka
  • Projekt taryfy w przypadku grupy N20 jest wyższy od aktualnej wyceny NFZ o 60 proc. W przypadku pozostałych grup, dla których zaproponowano nową charakterystykę niemożliwe jest porównanie do obecnie obowiązujących taryf

Produkt rozliczeniowy N20-N25

Jak czytamy w komunikacie: większość problemów terapeutycznych w neonatologii jest następstwem wcześniactwa: ciężkie powikłania oddechowe (zespół zaburzeń oddychania, dysplazja oskrzelowo-płucna), uszkodzenia neurologiczne (encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna), problemy związane ze wzrokiem (retinopatia), drożny przewód tętniczy. Ponadto hospitalizacje noworodków wynikają z wystąpienia u nich zaburzeń oddychania, zakażeń, żółtaczek oraz wad rozwojowych.

Podczas prac dotyczących wyceny analizowanych grup środowisko eksperckie zwróciło uwagę na konieczność dokonania zmian w tym obszarze, przede wszystkim poprzez wydzielenie nowych czy też łączenie istniejących grup świadczeń (wg np. ICD-9 oraz ICD-10) oraz wprowadzenia zmian w kryteriach warunkujących rozliczenie JGP z sekcji N, m.in. ICD-9 i ICD-10 celem ich uzupełnienia o brakujące pozycje lub doszczegółowienia, by bardziej odpowiadały aktualnym wytycznym postępowania klinicznego.

Zwrócono także uwagę na fakt, że obecnie w praktyce klinicznej do diagnostyki zostały włączone nowe metody, a do leczenia nowe procedury, które nie są ujęte w charakterystyce grup związanych z patologią noworodka (np. diagnostyka genetyczna istotna w chorobach neurologicznych i metabolicznych, diagnostyka onkologiczna we wrodzonych guzach złośliwych, zabiegi okulistyczne zachowujące możliwość widzenia noworodkom skrajnie niedojrzałym przy urodzeniu).

Nowe produkty rozliczeniowe

W wyniku prac ze środowiskiem eksperckim zaproponowano nowy kształt 6 produktów rozliczeniowych w ramach leczenia szpitalnego w katalogu JGP. Jedynie w przypadku grupy N20 (oprócz skrócenia wieku <8 tyg. ż.) nie dokonano zmian w charakterystyce grupy.

Projekt taryfy w przypadku grupy N20 jest wyższy od aktualnej wyceny NFZ o 60 proc. W przypadku pozostałych grup, dla których zaproponowano nową charakterystykę niemożliwe jest porównanie do obecnie obowiązujących taryf.

Wprowadzenie w życie proponowanej taryfy świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości 57,4 mln zł, co odpowiada zwiększeniu budżetu o 5 proc. w obszarze analizowanych świadczeń w stosunku do 2019. r.

Do raportu w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi w terminie 7 dni od dnia jego opublikowania, tj. do 21 stycznia 2022 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze