Raport AOTMiT ws. ustalenia taryfy świadczeń obejmujących opiekę nad noworodkiem
Na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowany został raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń gwarantowanych obejmujących opiekę nad noworodkiem, skierowany do konsultacji zewnętrznych. Co ciekawe, raport, do którego jest link w komunikacie dotyczy 2016 roku, natomiast termin konsultacji upływa z dniem 21 stycznia 2022 roku.

- Podczas prac dotyczących wyceny środowisko eksperckie zwróciło uwagę na konieczność dokonania zmian przede wszystkim poprzez wydzielenie nowych czy też łączenie istniejących grup świadczeń
- Zwrócono także uwagę na fakt, że obecnie w praktyce klinicznej do diagnostyki zostały włączone nowe metody, a do leczenia nowe procedury, które nie są ujęte w charakterystyce grup związanych z patologią noworodka
- Projekt taryfy w przypadku grupy N20 jest wyższy od aktualnej wyceny NFZ o 60 proc. W przypadku pozostałych grup, dla których zaproponowano nową charakterystykę niemożliwe jest porównanie do obecnie obowiązujących taryf
Produkt rozliczeniowy N20-N25
Jak czytamy w komunikacie: większość problemów terapeutycznych w neonatologii jest następstwem wcześniactwa: ciężkie powikłania oddechowe (zespół zaburzeń oddychania, dysplazja oskrzelowo-płucna), uszkodzenia neurologiczne (encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna), problemy związane ze wzrokiem (retinopatia), drożny przewód tętniczy. Ponadto hospitalizacje noworodków wynikają z wystąpienia u nich zaburzeń oddychania, zakażeń, żółtaczek oraz wad rozwojowych.
Podczas prac dotyczących wyceny analizowanych grup środowisko eksperckie zwróciło uwagę na konieczność dokonania zmian w tym obszarze, przede wszystkim poprzez wydzielenie nowych czy też łączenie istniejących grup świadczeń (wg np. ICD-9 oraz ICD-10) oraz wprowadzenia zmian w kryteriach warunkujących rozliczenie JGP z sekcji N, m.in. ICD-9 i ICD-10 celem ich uzupełnienia o brakujące pozycje lub doszczegółowienia, by bardziej odpowiadały aktualnym wytycznym postępowania klinicznego.
Zwrócono także uwagę na fakt, że obecnie w praktyce klinicznej do diagnostyki zostały włączone nowe metody, a do leczenia nowe procedury, które nie są ujęte w charakterystyce grup związanych z patologią noworodka (np. diagnostyka genetyczna istotna w chorobach neurologicznych i metabolicznych, diagnostyka onkologiczna we wrodzonych guzach złośliwych, zabiegi okulistyczne zachowujące możliwość widzenia noworodkom skrajnie niedojrzałym przy urodzeniu).
Nowe produkty rozliczeniowe
W wyniku prac ze środowiskiem eksperckim zaproponowano nowy kształt 6 produktów rozliczeniowych w ramach leczenia szpitalnego w katalogu JGP. Jedynie w przypadku grupy N20 (oprócz skrócenia wieku <8 tyg. ż.) nie dokonano zmian w charakterystyce grupy.
Projekt taryfy w przypadku grupy N20 jest wyższy od aktualnej wyceny NFZ o 60 proc. W przypadku pozostałych grup, dla których zaproponowano nową charakterystykę niemożliwe jest porównanie do obecnie obowiązujących taryf.
Wprowadzenie w życie proponowanej taryfy świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości 57,4 mln zł, co odpowiada zwiększeniu budżetu o 5 proc. w obszarze analizowanych świadczeń w stosunku do 2019. r.
Do raportu w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi w terminie 7 dni od dnia jego opublikowania, tj. do 21 stycznia 2022 roku.
AOTMiT: konieczne podwyższenia wycen w AOS
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)