Ranking szpitali: największy postęp dotyczy informatyzacji
Z analizy X rankingu "Bezpieczny Szpital" 2013, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wynika, że kondycja lecznic poprawia się, rośnie też komfort pacjentów. Największego postępu placówki dokonały w zakresie informatyzacji.

Za najlepszą placówkę uznano Pleszewskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. (wielkopolskie) które zwyciężyło w kategorii "Najlepsze szpitale zabiegowe, wielospecjalistyczne i onkologiczne" uzyskując 910 punktów na 1000 możliwych.
Na podium w tej kategorii znalazły się także: Samodzielny Publiczny ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie.
Wśród szpitali zabiegowych, monospecjalistycznych bez onkologicznych, najlepszy okazał się SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr J. Daaba w Piekarach Śląskich. Drugie i trzecie miejsce zdobyły: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Tytuł najlepszego szpitala niezabiegowego zdobył Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie,
Czytaj: Ranking szpitali: najlepsze jednostki, ale czy najlepiej opłacane?
Ze wspomnianego rankingu wynika też, że rentownych jest 60 proc. z 256 placówek, które odpowiedziały na ankietę - po czterech bardzo trudnych latach zbliżamy się do sytuacji sprzed kryzysu, kiedy to w 2009 r. na plusie było 73 proc. placówek.
Eksperci oceniają, że to zasługa lepszego zarządzania. Coraz więcej szpitali wdraża politykę oszczędnościową i racjonalnie podchodzi do kosztów, skracając m.in. czas hospitalizacji.
Jak wynika też z ankietowych danych, szpitale najbardziej poprawiły się w porównaniu z poprzednim rokiem pod względem informatyzacji. Zwycięzca wśród ośrodków niezabiegowych, Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, zupełnie zrezygnował z dokumentacji papierowej.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)