Ranking szpitali: najlepsze jednostki, ale czy najlepiej opłacane?
Znamy już zwycięzców X rankingu "Bezpieczny Szpital" 2013, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Na podium w tej kategorii znaleźli się także: Samodzielny Publiczny ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie.
Wśród szpitali zabiegowych, monospecjalistycznych bez onkologicznych najlepszy okazał się SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr J. Daaba w Piekarach Śląskich. Drugie i trzecie miejsce zdobyły: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Tytuł najlepszego szpitala niezabiegowego zdobył Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, natomiast w podrankingu najlepszych szpitali pod względem obsługi i opieki medycznej zwyciężyło Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.
W tym roku w badaniu ankietowym przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzięło udział 256 placówek. - To szpitale, które nie boją się oceny i konkurencji - podkreślał Jerzy Hennig, dyrektor CMJ.
Najwięcej zgłosiło się placówek z województwa mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Ale najlepszą średnią punktową uzyskały placówki z woj. warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i pomorskiego.
W zdecydowanej większości (86 proc.) są to placówki publiczne. Jednostek niepublicznych jest jedynie 35, a poza tym 18 z nich należy w 100 proc. do samorządu. Oceniane szpitale posiadają około 83 tys. łóżek, czyli około połowy całości w Polsce.
- Ponad 60 proc. badanych szpitali wykazało zyski. To znaczne odbicie po kilku latach spadków liczby rentownych szpitali (np. w 2011 - 52 proc., w 2012 - 43 proc.) - mówił Michał Bedlicki, koordynator rankingu i kierownik działu standaryzacji CMJwOZ.
Jak wynika też z ankietowych danych, szpitale najbardziej poprawiły się w porównaniu z poprzednim rokiem pod względem informatyzacji.
Zebrani na ogłoszeniu wyników rankingu dyrektorzy szpitali gremialnie apelowali o zwiększenie kontraktów dla najlepszych placówek, obleganych przez pacjentów.
- Nie będziemy mogli spełnić tych życzeń, ponieważ zapadła już decyzja dot. aneksowania kontraktów na 2014 rok, które będą na poziomie tegorocznym. Trzeba pamiętać, że aby komuś dodać, trzeba komuś zabrać - odpowiadał zastępca prezesa NFZ ds. służb mundurowych, Zbigniew Teter.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)