Ranking finansowy publicznych szpitali: wrocławska lecznica liderem

Autor: KL, Magellan/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 18:01

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu to najlepszy szpital w Polsce według rankingu przygotowanego przez spółkę Magellan, zajmującą się sektorem ochrony zdrowia oraz firmę doradczą Deloitte.

Ranking finansowy publicznych szpitali: wrocławska lecznica liderem
FOT. Archiwum RZ

W Rankingu Szpitali Publicznych 2016, przygotowanym przez spółkę Magellan, oceniono placówki medyczne pod kątem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ.

Parametry zostały dobrane tak, aby obrazowały efektywność zarządzania szpitalem. Jednostki podzielono na trzy grupy ze względu na wartość kontraktu zawartego z NFZ: do 29 mln zł, pomiędzy 30 a 69 mln zł oraz powyżej 70 mln zł.

W kategorii „małych” szpitali, z kontraktem do 29 mln zł, najlepiej poradził sobie Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy. W zestawieniu jednostka uzyskała 51 punktów na 60 możliwych. 

Skuteczną metodę na zarządzanie ma również Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jednostka zajęła pierwsze miejsce w kategorii szpitali „średnich”, z kontraktem pomiędzy 30 a 69 mln zł (53 punkty na 60 możliwych). Szpital w Zawierciu wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysokim i stabilnym wskaźnikiem rentowności sprzedaży. W 2014 r. zwycięzca miał wyższą rentowność od średniego wskaźnika w grupie aż o 13,7 punktu procentowego.

Najwięcej punktów w rankingu (60 na 60 możliwych) zdobył Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu, lider w kategorii szpitali „dużych”, z kontraktem powyżej 70 mln zł. Placówka w ciągu trzech lat przeszła drogę od 32 mln zł straty do 6 mln zł zysku. To efekt zarządzania szpitalem przez dyrektora Piotra Nowickiego i jego zespół.

Jednostka nie tylko leczy, ale i kształci kadrę medyczną. Szpital został bardzo wysoko oceniony we wszystkich kategoriach rankingu. Pomimo mniejszej (ale nadal wysokiej) dynamiki kontraktu z NFZ w 2014 r., placówce udało się wygenerować wyższy zysk.

Weryfikacji danych finansowych zawartych w Rankingu Szpitali Publicznych 2016 dokonała firma doradcza Deloitte.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum