Ranking Szpitali "Rzeczpospolitej": liderami Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 11:58

W Rankingu Szpitali 2018 "Rzeczpospolitej" najwięcej lecznic w pierwszej setce ma woj. pomorskie (12) i kujawsko-pomorskie (11). Śląskie tym razem może się pochwalić dziesięcioma szpitalami w pierwszej setce, Łódzkie - dziewięcioma, a Dolnośląskie, Lubelskie i Małopolskie - ośmioma.

Ranking Szpitali "Rzeczpospolitej": liderami Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

"Rzeczpospolita" w artykule z czwartku (13 grudnia br.) szczegółowo opisuje osiągnięcia szpitali-liderów w każdym województwie. Na samej górze listy figurują lecznice z województwa pomorskiego.

Tu - jak czytamy - ranking otwiera Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, który w rankingu krajowym spadł jednak z trzeciego na ósme miejsce. Trzecią pozycję zajął jednak w rankingu szpitali na III poziomie sieci. W lutym na otwartej po 16 latach przerwy porodówce przyszło tu na świat pierwsze dziecko. Od lipca działa tu Oddział Transplantacji Szpiku, na którym można bezpiecznie przygotować pacjenta do przeszczepu komórek macierzystych. Pod koniec października sejmik województwa przyznał 900 tys. zł na uruchomienie istniejącego już banku komórek i tkanek, dzięki czemu po nowym roku szpital będzie wykonywać przeszczepy. W 2019 r. powiększyć ma się także szpitalny oddział ratunkowy (SOR) - z 9 do 15 łóżek.

Z kolei SOR w drugim w województwie SPSZOZ w Lęborku, który przyjmuje dziennie 80-100 osób, dzięki półmilionowej dotacji z resortu zdrowia, zostanie doposażony w sprzęt do ratowania najmłodszych pacjentów, m.in. respiratory transportowe i aparaty do USG. Sklasyfikowany na trzecim miejscu Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie nie tylko zyskał w maju dodatkowe 260 mkw. świeżo wyremontowanego SOR. W czerwcu tutejsi kardiolodzy zaczęli przeprowadzać innowacyjne zabiegi na sercu pacjenta - przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka - zmniejszające ryzyko wystąpienia udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum