Radzyń Podlaski: sześć odddziałów nie przyjmuje pacjentów

Autor: Dziennik Wschodni, kp/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 10:36

Szpital w Radzyniu Podlaskim wstrzymuje do lipca przyjmowanie pacjentów na oddziały i planowane zabiegi. Powód? Przekroczony limit kontraktowy z NFZ

Jak  podaje Oddział NFZ w Lublinie w samym województwie tylko w lecznictwie szpitalnym w pierwszym kwartale tego roku kontrakty zostały przekroczone o blisko 50 mln zł. Z powodu przekroczeń radzyński szpital wstrzymał przyjęcia na sześciu oddziałach, wyjątkiem są ostre przypadki.

– Za ubiegły rok NFZ nie zapłacił nam około 1,7 mln zł za wykonane przez nas ponadplanowe usługi. W tym roku nie otrzymaliśmy już ponad 1,2 mln zł. W tych sześciu oddziałach wykonaliśmy już kontrakt półroczny. Wstrzymaliśmy leczenie przypadków planowych, a wyznaczone zabiegi przesunęliśmy na lipiec. Gdybyśmy tego nie uczynili, nie byłoby pieniędzy na zakup rękawiczek, czy leków - mówi Grzegorz Duszyński, dyr. ds. lecznictwa w radzyńskiej placówce.

Dyrektor placówki Dariusz Hankiewicz twierdzi, że realizowana jest umowa z płatnikiem.

– Nie mamy skąd wziąć pieniędzy na wykonywanie świadczeń ponad to, co zawarte jest w umowie z funduszem – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor radzyńskiego szpitala.

NFZ nie dostał powiadomienia ze szpitala o planowanym wstrzymaniu przyjęć.

– Działania, polegające na wstrzymaniu realizacji świadczeń są zbyt restrykcyjne, niepotrzebne i niezrozumiałe. Zwłaszcza, że tegoroczny kontrakt z tym szpitalem jest wyższy w porównaniu do ubiegłorocznego, a przez to dostępność do świadczeń powinna się zwiększyć. Niebawem przystąpimy do negocjacji kontraktów ze szpitalami na drugą połowę tego roku – mówi Dziennikowi Wschodniemu Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego NFZ.

Jak twierdzi dyrekcja placówki wydłużą się tylko kolejki w ramach wykonywania kontraktowych świadczeń medycznych.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum