Radziwiłł: sieć szpitali wynika z realnych potrzeb pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2017 18:12

Sieć szpitali nie jest budowana dla wygody ich dyrektorów, czy samorządowców, ale dla realnych potrzeb pacjentów - podkreślił w poniedziałek (12 czerwca) podczas pobytu w Opolu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł: sieć szpitali wynika z realnych potrzeb pacjentów
Według Radziwiłła, przyjęte w ustawie rozwiązania pomogą w likwidacji patologii. Fot. PTWP

Pytany o tworzoną sieć szpitali minister Radziwiłł zapewnił, że trafią do niej placówki, które spełniają czytelne i jasno określone kryteria.

- Zmiany nie są dla takiej czy innej wygody tych, którzy świadczą usługi, ale dla pacjenta - powiedział minister. Jak zapewnił w trakcie wywiadu w Radio Opole, decyzje o wejściu konkretnego szpitala do sieci zapadają na szczeblu wojewódzkim - podkreślił minister.

- Są przyjęte jasne kryteria, dzięki którym eliminowane są sytuacje, w których o wpisaniu do sieci decydują takie czy inne sympatie lub antypatie. Najważniejsze jest dobro pacjenta.

Dodał: - Tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy placówka nie spełni któregoś z kryterium, ale będzie konieczność wpisania jej do sieci ze względu na dobro pacjentów, to po zasięgnięciu opinii ministra będzie można dołączyć taką jednostkę do sieci.

Według Radziwiłła, przyjęte w ustawie rozwiązania pomogą w likwidacji patologii, których ofiarami byli sami pacjenci. Zaliczył do nich zjawisko poszukiwania pomocy lekarskiej w szpitalnych izbach przyjęć przez lżej chorych, którzy z różnych powodów nie mogli skorzystać z usług lekarzy rodzinnych.

- Taki sztuczny tłok w szpitalnych izbach przyjęć nie służy ciężko chorym, którzy trafiają na tę samą izbę. Dlatego wymagamy uruchomienia przy szpitalach przychodni, które zapewnią odpowiednią pomoc nocną tym lżej chorym - powiedział minister.

Kolejnym pozytywnym elementem zmian w rozliczeniach ze szpitalami, w ocenie ministra będzie wprowadzenie ryczałtów za ich podstawowe usługi.

- Obecnie działające rozwiązania powodują, że z punktu widzenia szpitali niektóre procedury są mniej lub bardziej opłacalne. Nie zawsze interes szpitala jest zbieżny z interesem pacjenta - wyjaśniał minister. Jego zdaniem ryzyko, że szpitale mając gwarancję przychodów nie będą dbały o pacjentów jest minimalne.

- Przewidzieliśmy szereg zabezpieczeń. Trzeba pamiętać, że ryczałty w kolejnych okresach rozliczeniowych będą przyznawane na podstawie aktywności w poprzednich okresach i ocenie jakości usług. Nowy system rozliczeń powinien sprawić, że szpitale będą mogły lepiej opiekować się chorymi - uważa minister.

Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, będzie w pełni obowiązywać od 1 października. Wykaz szpitali, które znajdą się w sieci, zostanie opublikowany do 27 czerwca 2017 r. Lista szpitali "sieciowych" będzie ustalana na 4 lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum