Radziwiłł: rozmawiałem z premier o projekcie umożliwiającym odpłatne świadczenia w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2017 21:49

Projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie odpłatnych świadczeń w publicznych szpitalach został przedstawiony premier Beacie Szydło - powiedział w poniedziałek (19 czerwca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. We wtorek nad projektem ma debatować KERM.

Radziwiłł: rozmawiałem z premier o projekcie umożliwiającym odpłatne świadczenia w szpitalach
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

- Przedstawiałem jak wygląda ten projekt, jutro też będę rozmawiał z panią premier - zapowiedział Radziwiłł w TVP, odpowiadając na uwagę dziennikarza, że premier Beata Szydło "zażądała" od ministra wyjaśnień w sprawie projektu.

Radziwiłł poinformował, że we wtorek (20 czerwca) na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma również przedstawić projekt. - Myślę, że po tych wyjaśnieniach nie będzie problemu z tym, żeby go realizować - powiedział.

Ponownie zapewnił, że projekt nie przewiduje "żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie - ani dopłat, ani opłat". Wyraził przekonanie, że projektowane przepisy nie wydłużą kolejek do zabiegów.

- Pacjent, który przychodzi jako ubezpieczony do tych szpitali, będzie traktowany tak samo jak dotychczas, żadnej zmiany tu nie planujemy - podkreślił.

Ocenił, że wokół projektu "jest niepotrzebnie za dużo emocji, dlatego, że on nie uderza w nikogo, poprawia kondycję publicznych jednostek, a tam, gdzie pacjenci chcą dostać się do lekarza prywatnie, to i tak to zjawisko występuje". - Chodzi o to, żeby je ucywilizować i żeby z tego korzyść mieli zarówno pacjenci, jak i szpitale publiczne - mówił minister.

Zwrócił uwagę, że "projekt w zasadzie powtarza", propozycję prof. Religi z 2007 r. dotyczącą nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. - Ta sprawa jest od dawien dawna aktualna, po prostu chodzi o to, żeby wyrównać szanse różnych podmiotów, które biorą udział w publicznym systemie służby zdrowia - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum