Radziwiłł: chcemy by ustawa ws. minimalnych wynagrodzeń weszła w życie 1 lipca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2017 10:37

Przyszłość NFZ, losy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych i podwyżki dla ratowników - to, jak powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, niektóre tematy poruszane podczas środowego (24 maja) spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w Centrum "Dialog".

Radziwiłł: chcemy by ustawa ws. minimalnych wynagrodzeń weszła w życie 1 lipca
Premier Beata Szydło przekazała do Sejmu projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. Fot. archiwum

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman powiedziała dziennikarzom, że głównym celem spotkania było uzyskanie informacji w kilku kluczowych kwestiach i te informacje związkowcy otrzymali.

Także minister zdrowia ocenił po spotkaniu, że było ono "dobre" i "miało charakter informacyjny".

- Rozmawialiśmy o przyszłości Narodowego Funduszu Zdrowia, o dalszych losach ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników medycznych, rozmawialiśmy o podwyżkach ratowników - powiedział minister. Dodał, że na ratownictwo medyczne zaplanowano w tym roku nieco więcej środków tj. ok. 37 mln zł. w skali roku z przeznaczeniem na podwyżki dla ratowników.

Jak relacjonował dziennikarzom Radziwiłł, wśród przekazanych uczestnikom spotkania informacji, jest m.in. ta, że w środę, premier Beata Szydło przekazała do Sejmu projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

- Mam nadzieję, że prace pójdą szybko, chcielibyśmy by ustawa weszła w życie 1 lipca. Czasu jest niedużo - powiedział minister.

- Będziemy czekać na szybką inicjatywę pana marszałka ws. skierowania projektu do pierwszego czytania - powiedziała Ochman.

Jej zdaniem, kwoty podwyżek w oparciu o ustawę dot. minimalnych wynagrodzeń, nie będą oszałamiające. - To jest krok czystej społecznej uczciwości aby ci, którzy zarabiają upokarzająco nisko dzisiaj (...) mogli uzyskać minimalne wynagrodzenie poniżej którego nie można zejść - podkreśliła.

- Otrzymaliśmy informacje, to kluczowa sprawa, do tej pory tych informacji nie było - oceniła Ochman.

Wśród najistotniejszych kwestii - "obszarów w których napięcie społeczne jest największe", a o których rozmawiano wymieniła: ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników w ochronie zdrowie, postulaty środowiska ratowników medycznych i ich rozpoczynający się protest oraz kwestie dot. inspekcji sanitarnej i planów "wyjęcia kontroli żywności z kompetencji ministra zdrowia i przekazania do ministerstwa rolnictwa".

Ochman wskazała, że wzrost wynagrodzeń i oczekiwań pracowników służby zdrowia był wiodącym tematem; oczekiwań, które - jak oceniła - rozbudził Radziwiłł m.in. jeszcze jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odnosząc  się do innych tematów spotkania, Ochman wskazała, że "terroryzm to nie tylko bomby, ale także możliwości zaatakowania krajów inny sposób".

- Bezpieczeństwo żywności i wody powinno zostać w gestii ministra zdrowia. Ministerstwo ma swój pomysł "od pola do stołu", ale dla mnie jako konsumenta, zdecydowanie bezpieczniejsze będzie to, by żywności nie badał producent - dodała.

- Jeżeli chcemy dbać o bezpieczeństwo Polaków, to te zadania powinien spełniać organ, który to robi i robił to z sukcesem. (...) Jest tu zgodna ze stroną ministerialną, że te zadania powinny być w ministerstwie zdrowia" - powiedziała Ochman.

W poniedziałek w MZ odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W jego trakcie Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" poinformował, że wspólnie z pracodawcami domaga się pilnego spotkania z ministrem Radziwiłłem. Wniosek taki został przekazany wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która uczestniczyła w posiedzeniu zespołu.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum