Radomskie Centrum Onkologii z kontraktem na chirurgię onkologiczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 21:00

Od 1 lipca Radomskie Centrum Onkologii będzie leczyć chorych także w zakresie chirurgii onkologicznej. Dzięki kontraktowi z NFZ szpital w sposób kompleksowy zajmie się pacjentami z chorobami nowotworowymi.

Fot. Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii

W tej chwili Radomskie Centrum Onkologii (RCO) ma kontrakt na świadczenia z zakresu radioterapii i chemioterapię. Do pełnego leczenia onkologicznego brakowało mu jedynie chirurgii onkologicznej. Jak poinformowała w środę (13 czerwca) dyrektor szpitala Dorota Ząbek, od 1 lipca NFZ będzie finansował także leczenie chirurgiczne nowotworów. - Dzięki tej decyzji, pacjenci z Radomia i regionu mają na miejscu kompleksowy szpital onkologiczny - stwierdziła Ząbek.

O kontrakt dla RCO apelowali do NFZ i Ministerstwa Zdrowia radomscy radni, Stowarzyszenie Amazonek "Dana" w Radomiu, skupiające kobiety po mastektomii oraz sami pacjenci.

W Radomskim Centrum Onkologii są dwie nowocześnie wyposażone sale operacyjne i oddział opieki pooperacyjnej. Zdaniem kierownika oddziału chirurgii onkologicznej dr. Zorana Stojceva na początek będzie w nich wykonywanych kilkadziesiąt zabiegów miesięcznie. Z czasem liczba operacji może wzrosnąć, nawet do ponad 100 w ciągu miesiąca.

- Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie wykonać przeszło tysiąc zabiegów miesięcznie - stwierdził Stojcev. W RCO będą przeprowadzane m.in. operacje usuwania nowotworów głowy i szyi, tarczycy, układu chłonnego, przełyku, żołądka, jelita grubego czy raka piersi.

Obecnie RCO ma 100 łóżek dla pacjentów, z czego ponad 20 będzie przeznaczonych dla oddziału chirurgii onkologicznej.

Radomskie Centrum Onkologii oficjalnie otwarto 2 lata temu. W ubiegłym roku szpital otrzymał imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76 Placówka została zakwalifikowana do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, czyli tzw. sieci szpitali.

Szpital zamierza ubiegać się o kolejne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, między innymi na wykonywanie tzw. PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna). RCO, jako jedyna placówka w Radomiu i okolicach, ma urządzenie do wykonywania tego typu badań, dzięki którym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo rozpoznania nowotworów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum