gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 01-10-2014 10:47

Radomski szpital ratuje się kredytem

Rada Społeczna Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zaakceptowała warunki, na jakich placówka chce zaciągnąć kredyt. Nie mamy innego wyjścia - mówią członkowie rady - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Chodzi o kredyt w wysokości 20 mln zł. Jego koszt wyniesie około 6,8 mln zł. Będzie spłacany przez osiem lat. Obowiązywać ma półroczna karencja

Przetarg na jego udzielenie został ogłoszony kilka tygodni temu. Gotowość jego udzielenia wyraziła tylko firma Magellan, która zajmuje się operacjami finansowymi w obszarze ochrony zdrowia. Zabezpieczeniem ma być m.in. hipoteka, weksel in blanco i cesje na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Radomski Szpital Specjalistyczny znalazł się nad finansową krawędzią - alarmują z kolei politycy radomskiej PO i zarzucają właścicielowi - władzom Radomia - że lecznica musi szukać pieniędzy na rynku, podczas gdy inne podmioty dostawały je z budżetu miasta. 

Politycy PO z Radomia boją się ryzyka związanego z terminową spłatą. W stanowisku przesłanym Gazecie Wyborczej pytają: ”Co będzie, gdy lecznica nie będzie w stanie spłacić kredytu? Czy wierzyciel zajmie szpitalne budynki? Czy zajmie kontrakt z NFZ? Czy radomianie mogą się czuć bezpieczni? Czy też staną przed widmem braku opieki medycznej?"

Więcej: www.gazeta.pl