Radom: zaczyna brakować miejsc w szpitalach dla chorych z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2020 18:53

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, w którym potwierdzono koronawirusa u 115 osób, ma trudności z przeniesieniem pacjentów z pozytywnym wynikiem na leczenie do innych placówek. W regionie radomskim zaczyna brakować miejsc dla chorych z COVID-19.

W Radomiu i okolicznych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych z COVID-19. Fot. Shutterstock

Jak poinformowała w czwartek (2 kwietnia) rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (tzw. szpitala na Józefowie) Karolina Gajewska, lecznica ma poważny problem z relokowaniem pacjentów z wynikami dodatnimi, którzy potrzebują hospitalizacji.

W ostatnich dniach lawinowo wzrosła liczba osób zakażonych wśród pracowników i personelu szpitala; obecnie wynosi 115 osób.

- Szpitale w regionie przeznaczone do opieki nad zakażonymi koronawirusem nie przyjmują już chorych - przekazała Gajewska.

Dodała, że jej lecznicy udało się znaleźć miejsca dla dziesieciu osób na oddziałach zakaźnych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznego i dla dwóch w szpitalu w Kozienicach. W placówkach tych przebywa obecnie wielu pacjentów na leczeniu i obserwacji, ponieważ były tam m.in. kierowane osoby ze szpitali w Grójcu i Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie w ostatnich dniach doszło do licznych zakażeń koronawirusem. Wolnych miejsc nie ma też w szpitalu MSWiA w Warszawie, który jest najbliższym dla Radomia tzw. jednoimiennym szpitalem do walki z COVID-19.

Rzeczniczka szpitala na Józefowie dodała, że w związku z zaistniałą sytuacją zarząd szpitala pracuje nad wydzieleniem osobnego oddziału, na którym będą przebywać wyłącznie pacjenci z koronawirusem. Oprócz tego w szpitalu działają nadal inne oddziały m.in. jedyny w Radomiu oddział ginekologiczno-położniczy.

Według Gajewskiej innym poważnym problemem, z jakim musi się teraz zmierzyć szpital, są braki kadrowe.

Na zwolnieniach lekarskich i kwarantannach przebywa obecnie ponad 500 osób. - Dzisiaj kolejne osoby z personelu szpitala przedstawiły zwolnienia lekarskie. Wszystkie oddziały borykają się brakami kadrowymi - powiedziała rzeczniczka.

W środę szpital apelował o zgłaszanie się wolontariuszy, którzy mogliby pomóc m.in. przy karmieniu pacjentów czy dostarczaniu paczek przygotowanych przez rodziny.

- Nasz apel spotkał się z dużym odzewem. Zgłaszają się do nas osoby chcące pomóc i to jest bardzo budujące - podkreśliła rzeczniczka.

Gajewska powiedziała, że na ten moment nie ma nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku trwania epidemii odnotowano ich 115; wśród zarażonych są pacjenci, lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy oraz osoby z administracji szpitala.

Według rzeczniczki szpital nadal potrzebuje środków ochrony osobistej, w szczególności masek z filtrem FFP3 i FFP2, masek ochronnych, kombinezonów, fartuchów. Według niej szpital na Józefowie otrzymuje od wojewody "śladowe ilości środków ochrony osobistej".

- Jesteśmy placówką pokrzywdzoną ze względu na to, że większa pomoc trafia do szpitali zakaźnych, które są zobligowane do przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem - zauważyła Gajewska.

O pierwszym przypadku koronawirusa Mazowiecki Szpital Specjalistyczny poinformował 18 marca. Zachorował lekarz, który - według zapewnień szpitala - nie miał kontaktu z pacjentami, ale kontaktował się z innymi medykami i pracownikami administracji.

W związku z zaistniała sytuacją - decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu - w szpitalu na Józefowie wstrzymane zostały do odwołania wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny I, zarówno planowe, jak i nagłe przypadki. W razie nagłych zachorowań i sytuacji ratujących życie pacjenci byli przyjmowani na oddział wewnętrzny II - jedyny oddział wewnętrzny w Radomiu.

W ub. tygodniu stwierdzono 23 przypadki zachorowań wśród personelu i pacjentów. Kolejne testy, których wyniki przyszły w ostatnich dniach, potwierdziły lawinowy wzrost osób zarażonych. 

PAP - Ilona Pecka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum