Radom: wojewoda zleca kontrolę, dyrektor apeluje o złagodzenie strajku

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2009 18:27

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym trwa kontrola zlecona przez wojewodę mazowieckiego. Kontrolerzy mają ocenić, czy szpital w obecnym warunkach, przy zmniejszonej - z powodu strajku - obsadzie pielęgniarskiej może funkcjonować.

- Dyrekcja szpitala wystosowała do nas apel – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Anna Trzaszczka – przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w RSS. W piśmie apeluje, żebyśmy odstąpiły od strajku lub złagodziły protest, ponieważ mogą być zagrożone nasze miejsca pracy, jeśli oddziały zostaną zamknięte.

Tymczasem, jak twierdzi Anna Trzaszczka, łagodnie protestować nie da się. – Jesteśmy cały czas obecne w szpitalu, poprosiłyśmy o zainstalowanie specjalnego telefonu, którego numer jest znany na wszystkich oddziałach i w każdej chwili jesteśmy gotowe nieść pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co tu można złagodzić? – pyta Trzaszczka, ale dodaje, że odstąpić od protestu już nie mogą, ponieważ druga strona nie okazuje zainteresowania dialogiem.  

Decyzją o zamknięciu oddziałów może się zakończyć środowa (12 sierpnia) kontrola, jeśli pracownicy Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego, przeprowadzający kontrolę,  stwierdzą, że zmniejszone obsady nie radzą sobie z zapewnieniem chorym opieki. Wojewoda wyda wówczas decyzję administracyjną o wykreśleniu oddziałów z Rejestru Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W czwartek (13 sierpnia) w Radomiu odbędzie się strajk rotacyjny na parkingu przed szpitalem oraz pikieta przed budynkiem, w którym ma siedzibę dyrekcja RSS. Na manifestację przyjadą pielęgniarki i położne z całego kraju.

Organizatorki wystąpiły o zgodę do prezydenta miasta. Sytuację będzie monitorować straż miejska i policja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum