Radom: szpitale ciągle szukają lekarzy, ma być jeszcze gorzej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2018 12:16

Szefowie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS) oraz Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego potrzebują po kilkudziesięciu lekarzy. Na razie trudną sytuację kadrową ratują pracujący emeryci, ale za kilka lat wiek emerytalny osiągnie wielu z nich. Co wtedy?

Młodzi lekarze "mają specyficzne oczekiwania i zupełnie inne postrzeganie świata". Fot. Shutterstock

W szpitalu na Józefowie potrzeba specjalistów i rezydentów praktycznie na każdy oddział, a w miejskiej lecznicy potrzeba 80 lekarzy. Obecnie w RSS pracuje 241 lekarzy, a w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym - 345.

By obsadzić dyżury, RSS zatrudnia na dodatkowych umowach prawie 120 lekarzy. Dyżurować przyjeżdżają ze stolicy i okolicznych szpitali, z Lublina, Dęblina, nawet Łodzi. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym także dyżurują lekarze z zewnątrz.

Jak wynika z danych dyrekcji RSS, oddział zatrudnia 14 lekarzy na umowy o pracę i cywilnoprawne, w tym ośmiu specjalistów (tylko oni mogą dyżurować samodzielnie), dwóch asystentów i tylko jednego rezydenta. Dyrektor mówi, że np. w poradni chorób piersi sytuację ratują emeryci. Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego także uważa, że pomoc emerytów jest nieoceniona.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, trudne czasy przyjdą za kilka lat. W RSS obliczono, że od 1 kwietnia 2023 r. prawa emerytalne nabędzie 128 lekarzy.

Julian Wróbel, wiceszef regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwraca uwagę na jeszcze jeden problem związany z brakiem kadr. Podkreśla, że z jednej strony jest problem starzejących się lekarzy, a z drugiej "bardzo młodych, którzy mają specyficzne oczekiwania i zupełnie inne postrzeganie świata". Według Wróbla powoduje to krytyczny stosunek zarządzających oddziałami, a w konsekwencji niechęć młodej kadry do pracy na takich oddziałach.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum