Radom: szpital znów na minusie, jednak strata mniejsza

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2017 11:29

Radomski Szpital Specjalistyczny im dr T. Chałubińskiego (Mazowieckie) rok 2016 zamknął stratą 2 mln 890 tys. zł. Gmina musi ją pokryć do marca przyszłego roku, ale najprawdopodobniej "rozliczy się" z miejską lecznicą do grudnia.

Radom: szpital znów na minusie, jednak strata mniejsza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rok wcześniej strata wynosiła 6 mln 144 tys. zł, a za 2014 r. strata sięgnęła 11,9 mln zł. Była tak wysoka przede wszystkim przez wyroki sądowe, które nakazywały wypłacić lekarzom wyrównania pensji za kilka lat z odsetkami.

Na fundusze z NFZ nie ma co liczyć, bo kontrakt w 2016 r. to 125 mln, a rachunek zysków i strat 133 mln zł. Dlatego, jak wyjaśnia dyrekcja, aby obniżyć stratę, szpital zaciska pasa i prowadzi racjonalną politykę zakupową. Jeżeli np. planuje się zakup leków, to są najpierw przeglądane magazyny.

Placówka nie chce oszczędzać na ludziach, dlatego pracownicy, poza lekarzami i pielęgniarkami, dostali podwyżkę. Średnio 200 zł na etat. Nie jest to dużo, ale pensje nie rosły od dziewięciu lat. Radni dostali też program naprawczy dla szpitala. Placówka liczy na wzrost przychodów i obniżenie kosztów. W ciągu trzech lat wzrost przychodów ma wynieść 4 mln, a koszty obniżono o ponad 10 mln.

Więcej: radom.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze