Radom: szpital szykuje się do outsourcingu pralni i kuchni

Autor: radom.gazeta.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2013 18:03

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu planuje zlecać usługi prania i sprzątania firmom zewnętrznym. Zadłużona na blisko 40 mln zł placówka szuka źródeł oszczędności.

Radom: szpital szykuje się do outsourcingu pralni i kuchni

Na początku roku szpital zlecił firmie zewnętrznej wykonanie audytu, który miał wykazać, jak działa m.in. kuchnia, pralnia i administracja. Jednocześnie kontrola jest niezbędna, by szpital mógł starać się o kredyt na pokrycie zadłużenia i rozpoczęcie procesu restrukturyzacji.  Jeszcze w ubiegłym roku radni sejmiku województwa mazowieckiego zadecydowali o przekształceniu WSS w spółkę prawa handlowego.

Według planów, jeśli chodzi o kuchnię szpitalną, zostanie oddana w ręce prywatne. Przygotowywanie posiłków odbywałoby się w tych samych pomieszczeniach i przez tych samych ludzi. Pracowników wraz z usługą przejąłby podmiot zewnętrzny, a samą kuchnię - wydzierżawił.

Nie ma jeszcze decyzji, na jakich zasadach będzie działać pralnia. Jednym z pomysłów jest stworzenie spółki pracowniczej, która będzie świadczyć usługi szpitalowi. W kwietniu br. dyrekcja lecznicy zwróciła się z wnioskiem do rady społecznej WSS w Radomiu z wnioskiem o wyłonienie firmy zewnętrznej, która zajęłaby się szpitalnym praniem.

Obecnie koszty funkcjonowania pralni to 2 mln zł rocznie. - Pierzemy 400 ton w ciągu całego roku, a specjalistyczne firmy, które zajmują się praniem dla szpitali, tyle piorą w ciągu miesiąca. Przy takich ilościach cena za wypranie jednej sztuki jest niższa - wyjaśnia na łamach portalu radom.gazeta.pl, Luiza Staszewska, dyrektor WSS.

Obecnie w szpitalu pracuje ok. 1200 osób personelu medycznego, w tym ponad 700 pielęgniarek i ponad 200 lekarzy, pozostali to pracownicy techniczni i laboranci. Ponad 300 osób to pracownicy administracyjni, informatycy, kierowcy oraz pracownicy zatrudnieni w kuchni i pralni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum