Radom: szpital stawia na ekoenergię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2011 11:31

Pieniądze na małą elektrownię wiatrową, ogniwa fotowoltaiczne i kogenerator dostanie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. Lecznica będzie się starać także o solary. W przyszłym roku te ostatnie zamontowane zostaną także na dachu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego.

Radom: szpital stawia na ekoenergię

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wniosek Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego został dobrze oceniony. Lecznicy zależało przede wszystkim na kogeneratorze - potężnym silniku zasilanym gazem, połączonym z prądnicą, produkującym energię elektryczną.

Teraz szpital czeka na podpisanie umowy. Inwestycja może ruszyć już w tym roku. Całość będzie kosztowała niecałe 7 mln zł, w tym około 4,5 mln to dofinansowanie unijne. Dzięki systemowi szpital będzie kupował mniej energii elektrycznej, jednak do jej wytwarzania będzie zużywał gaz.

Placówka zaoszczędzi więc na tym, że ciepło wytwarzane podczas pracy kogeneratora będzie używane do ogrzewania wody na potrzeby szpitala. Inwestycja ma się zwrócić po około czterech latach i pozwoli na zaoszczędzenie rocznie od 1,2 do 1,5 mln zł na mediach.

 Więcej: http://radom.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum