Radom: szpital miejski ma coraz więcej problemów. Powodem są podwyżki?

Autor: radioradom.pl, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2019 15:01

Według zastępcy prezydenta Radomia Jerzego Zawodnika, podwyżki płac od 1 lipca 2017 r. dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, z pominięciem innych zawodów, doprowadziły do ujemnego wyniku finansowego i konfliktów w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Straty ma spotęgować niższy ryczałt. Na to nakłada się problem przepełnienia na chirurgii, kardiologii i internie.

Radom: szpital miejski ma coraz więcej problemów. Powodem są podwyżki?
Podwyżki płac doprowadziły do ujemnego wyniku finansowego i konfliktów w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

O problemach, które dotykają radomski szpital, mówił w środę (8 maja) wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Podkreślił, że podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników w 20 proc. finansować musi szpital, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto - jak zaznaczał - pominięcie przez resort zdrowia pozostałego personelu powoduje wewnętrzne konflikty.

- W I półroczu 2018 cieszyliśmy się, że po odjęciu amortyzacji pierwszy raz po wielu latach RSS będzie miał wynik dodatni. A tak po uwzględnieniu tego, co zostało zrealizowane przez rząd polski, na koniec 2018 r. RSS będzie miał wynik ujemny 4 mln zł - przytacza słowa wiceprezydenta Gazeta Wyborcza.

Zawodnik poinformował też, że ryczałt dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie został podwyższony, lecz obniżony o kwotę ponad 2 mln 130 tys. zł. "Miejski szpital ma ogrom pracy, a okazuje się, że ma dostać mniejszy ryczałt i dowiadujemy się o tym w połowie drugiego kwartału" - cytuje wiceprezydenta radioradom.pl.

Jerzy Zawodnik uspokoił, że póki co wszystkie dyżury w miejskim szpitalu w maju są zapewnione, co jednak nie zmienia to faktu, że odziały chirurgiczny, kardiologiczny i wewnętrzny są permanentnie przepełnione.

Czytaj też: Radom: wojewoda nie zgodził się na naprzemienne dyżury szpitali

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum