Radom: sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym coraz trudniejsza

Autor: Radio dla Ciebie/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 11:55

Żeby zatrzymać lekarzy, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu musi się zadłużać. To może doprowadzić do zamykania oddziałów.

Radom: sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym coraz trudniejsza
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezes lecznicy Tomasz Skura wskazuje, że problemy placówki wynikają ze zbyt niskiego ryczałtu z Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Chociaż szpital odnotowuje stały wzrost liczby pacjentów, to liczba refundowanych świadczeń od dawna pozostaje na niezmienionym poziomie. W zeszłym roku szpital przyjął o ponad 1 300 pacjentów więcej niż w 2017 roku, co obciążyło lecznicę na 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Większa liczba pacjentów to dodatkowe koszty związane z wyżywieniem czy lekami.  Na pogarszającą się sytuację ekonomiczną duży wpływ miał też wzrost wynagrodzeń personelu medycznego. Na koniec 2018 roku zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął, wyniosły ponad 19 mln złotych. 

Jak mówił na antenie Radia dla Ciebie prezes Skura, sytuacja jest patowa, bo brakuje lekarzy wszystkich specjalności, a po podwyżkach ledwo wystarcza na wypłaty dla tych, którzy są.

Według prezesa, jeżeli sytuacja się nie zmieni, nie jest wykluczone, że w szpitalu zamykane będą oddziały.

Więcej: rdc.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum