Radom: strata szpitala pokryta z samorządowych pieniędzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 10:27

Za rok 2017 strata Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wyniosła prawie 1,7 mln zł. To najmniej od kilku lat. Radni podjęli uchwałę, że samorząd pokryje tę stratę, ale nie zmienia to faktu, że sytuacja finansowa szpitala jest dramatycznie trudna.

Radom: strata szpitala pokryta z samorządowych pieniędzy
Za pokryciem straty RSS zagłosowało 24 radnych - wszyscy, którzy byli na sali. Fot. PTWP

Prezydent Radomia Radosław Witkowski przestrzega, że za kilka miesięcy szpital może znaleźć się w tak trudnej sytuacji, że straci płynność finansową i przestanie spłacać zobowiązania. 

Na sytuację sytuacja szpitala mają wpływ m.in. podwyżki płac. Część obciążeń ubiegłorocznych podwyżek dla lekarzy spadła na szpitale, bo ministerstwo przekazało pieniądze na pokrycie różnicy w płacy zasadniczej (czyli do kwoty 6750 zł) i w dodatku stażowym oraz na pochodne do wysokości 75-80 proc., a resztę pokrywa szpital - przypomina Gazeta Wyborcza.

Teraz o wyższe płace walczą technicy radiolodzy, diagności laboratoryjni, rehabilitanci. W RSS jest pogotowie strajkowe, ale nie ma dla nich dodatkowych pieniędzy. Wzrosły nie tylko koszty osobowe, ale dużo drożej trzeba zapłacić choćby za prąd.

Jak tłumaczył radnym dyrektor RSS Marek Pacyna, ryczałtowy kontrakt dla szpitala na 2019 r. jest taki sam jak za rok 2018. 

Za pokryciem straty RSS zagłosowało 24 radnych - wszyscy, którzy byli na sali.

Więcej: radom.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum