Radom: strajkują pielęgniarki w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2009 08:40

W środę (5 sierpnia) rozpoczął się zapowiadany strajk pielęgniarek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od stycznia. Domagają się podwyżek średnio o 600 zł brutto, a także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia.

– Strajkujący pracownicy gromadzą się w szpitalnej świetlicy. Tworzone są tzw. zespoły interwencyjne do opieki nad pacjentami w nagłych przypadkach – powiedziała Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w RSS Anna Trzaszczka.

Na większości oddziałów pacjentami zajmują się pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze. Na newralgicznych oddziałach obsada pielęgniarska została ograniczona. Mniej pielęgniarek niż zwykle jest na odcinkach intensywnego nadzoru oddziałów: neonatologicznego i kardiologicznego, na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Według Trzaszczki wszystkie pielęgniarki są w pracy na oddziale dializ (wcześniej planowały zapewnić obsadę tylko na odcinku hemodializ):

– Rano okazało się, że zgłosili się pacjenci do dializowania. Nie można było zostawić ich bez opieki.

Na razie nie wiadomo, ile pielęgniarek zdecydowało się przystąpić do strajku.

– Nie narzucaliśmy żadnej dyscypliny. Ten, kto widzi konieczność strajku, bierze w nim udział – podkreśliła Trzaszczka.

Dodała, że pielęgniarki gotowe są do rozmów: strajk jest rozwiązaniem ostatecznym, ponieważ zabrakło sposobów domagania się o poprawy sytuacji pielęgniarek.

Według szacunków dyrektora lecznicy Andrzeja Pawluczyka w szpitalu przebywa ponad 300 pacjentów; w sumie w placówce jest 600 łóżek.

Od 30 lipca wstrzymane zostały już planowe przyjęcia na wszystkie szpitalne oddziały. Pacjenci są sukcesywnie wypisywani do domu.

O sytuacji w lecznicy został powiadomiony wojewoda mazowiecki. Nawiązano także kontakt z innymi szpitalami, które być może będą musiały przejąć opiekę nad pacjentami.

Radomski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie radomskim. Leczą się w nim pacjenci nie tylko z Radomia, ale i z sąsiednich powiatów. W przeprowadzonym niedawno referendum, w którym wzięła udział ponad połowa pracowników, ponad 94 proc. opowiedziało się za strajkiem generalnym pielęgniarek.

Według dyrekcji podwyżki nie wchodzą w grę, gdyż szpital nie ma na nie pieniędzy. Lecznica ponosi straty rzędu miliona złotych miesięcznie, a na podwyżki potrzebowałaby dodatkowo 500 tys. zł. Długi szpitala wynoszą 25 mln zł, z czego 5 mln zł stanowią tzw. zobowiązania wymagalne.

W szpitalu pracuje blisko 1500 osób, z czego ponad 600 to pielęgniarki i położne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum