Radom: starań o naprzemienne dyżury oddziałów szpitalnych ciąg dalszy

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 08:55

Wojewoda mazowiecki nie zgadza się na to, żeby niektóre oddziały dwóch radomskich szpitali – Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego dyżurowały co drugi dzień. Wprowadzenie dyżurów naprzemiennych miało być receptą na problemy kadrowe RSS.

Ostatecznie do urzędu miasta wpłynęła kolejna odmowna decyzja wojewody ws. naprzemiennych dyżurów oddziałów radomskich szpitali. Fot. Fotolia

Sytuacja w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym stała się groźna, kiedy w kwietniu pięć razy zabrakło lekarzy do obsady dyżurów w szpitalnym oddziale ratunkowym. W sprawie sytuacji szpitali odbyła się nawet nadzwyczajna sesja rady miejskiej, a jej efektem było wspólne wystąpienie obu szefów szpitali do wojewody o zgodę na wprowadzenie dyżurów naprzemiennych na niektórych oddziałach.

Chodziło o oddziały - wewnętrzny, kardiologiczny, pediatryczny, neurologiczny, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny i okulistyczny. Według planów miałyby pełnić dyżury w obu szpitalach na zmianę, co drugi dzień. Jak tłumaczył Marek Pacyna, dyrektor RSS, lekarze, którzy nie dyżurowaliby na tych oddziałach, mogliby brać dyżury na SOR-ze.

Więcej: Wprowadzenie ostrych i tępych dyżurów: to rozwiązanie nie dotyczy SOR-ów

Jeszcze w połowie maja wojewoda nie wydał zgody na naprzemienne dyżurowanie SOR-ów radomskich szpitali, o którą wnioskowali dyrektorzy lecznic, bo to nie leży w jego kompetencjach. Między innymi uzasadniał, w kontekście naprzemiennego dyżurowania innych oddziałów, że w NFZ pracuje zespół, który zajmuje się tą problematyką, a jego prace mają się zakończyć nie później niż do 31 maja.

Przypomnijmy, że wspominany zespół pracował nad określeniem zasad ustalania harmonogramów funkcjonowania jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń niezbędnych dla ratownictwa medycznego w warunkach zwiększonej gotowości (popularnie określane jako ostre dyżury - red.), tj. o udzielaniu świadczeń na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz tworzenia reguł dyżurowania szpitali województwach.

Ostatecznie do urzędu miasta wpłynęła kolejna odmowna decyzja wojewody ws. naprzemiennych dyżurów oddziałów radomskich szpitali, o które wnioskowali ich szefowie, a od 1 sierpnia takie dyżury mogą zostać wprowadzone tylko na oddziałach okulistycznych.

Jerzy Zawodnik, wiceprezydent miasta, nie zgadza się z argumentacją przedstawioną w odpowiedzi wojewody na wniosek lecznic. Zapowiada, że dyrektor RSS i prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie o zgodę na dyżury naprzemienne wystąpią ponownie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum