Radom: starań o naprzemienne dyżury oddziałów szpitalnych ciąg dalszy

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 08:55

Wojewoda mazowiecki nie zgadza się na to, żeby niektóre oddziały dwóch radomskich szpitali – Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego dyżurowały co drugi dzień. Wprowadzenie dyżurów naprzemiennych miało być receptą na problemy kadrowe RSS.

Radom: starań o naprzemienne dyżury oddziałów szpitalnych ciąg dalszy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sytuacja w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym stała się groźna, kiedy w kwietniu pięć razy zabrakło lekarzy do obsady dyżurów w szpitalnym oddziale ratunkowym. W sprawie sytuacji szpitali odbyła się nawet nadzwyczajna sesja rady miejskiej, a jej efektem było wspólne wystąpienie obu szefów szpitali do wojewody o zgodę na wprowadzenie dyżurów naprzemiennych na niektórych oddziałach.

Chodziło o oddziały - wewnętrzny, kardiologiczny, pediatryczny, neurologiczny, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny i okulistyczny. Według planów miałyby pełnić dyżury w obu szpitalach na zmianę, co drugi dzień. Jak tłumaczył Marek Pacyna, dyrektor RSS, lekarze, którzy nie dyżurowaliby na tych oddziałach, mogliby brać dyżury na SOR-ze.

Więcej: Wprowadzenie ostrych i tępych dyżurów: to rozwiązanie nie dotyczy SOR-ów

Jeszcze w połowie maja wojewoda nie wydał zgody na naprzemienne dyżurowanie SOR-ów radomskich szpitali, o którą wnioskowali dyrektorzy lecznic, bo to nie leży w jego kompetencjach. Między innymi uzasadniał, w kontekście naprzemiennego dyżurowania innych oddziałów, że w NFZ pracuje zespół, który zajmuje się tą problematyką, a jego prace mają się zakończyć nie później niż do 31 maja.

Przypomnijmy, że wspominany zespół pracował nad określeniem zasad ustalania harmonogramów funkcjonowania jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń niezbędnych dla ratownictwa medycznego w warunkach zwiększonej gotowości (popularnie określane jako ostre dyżury - red.), tj. o udzielaniu świadczeń na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz tworzenia reguł dyżurowania szpitali województwach.

Ostatecznie do urzędu miasta wpłynęła kolejna odmowna decyzja wojewody ws. naprzemiennych dyżurów oddziałów radomskich szpitali, o które wnioskowali ich szefowie, a od 1 sierpnia takie dyżury mogą zostać wprowadzone tylko na oddziałach okulistycznych.

Jerzy Zawodnik, wiceprezydent miasta, nie zgadza się z argumentacją przedstawioną w odpowiedzi wojewody na wniosek lecznic. Zapowiada, że dyrektor RSS i prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie o zgodę na dyżury naprzemienne wystąpią ponownie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum