Radom: samorząd pokryje stratę szpitala miejskiego. Chodzi o ponad 4 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2020 11:28

Radni z Radomia wyrazili zgodę na pokrycie ponad 4-milionowej straty Radomskiego Szpitala Specjalistycznego za rok 2019. Jak stwierdził Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, biorąc pod uwagę złą sytuację w służbie zdrowia, strata jest niewielka.

Najbardziej dotkliwe dla finansów szpitala były podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników Fot. Archiwum

Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej podmiot tworzący publiczny zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek pokryć stratę netto w terminie dziewięciu miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Radni pochylili się obecnie nad stratą z 2018 r., która wynosi 4 mln 161 tys. zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wyjaśniał Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, najbardziej dotkliwe dla finansów szpitala były podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników w drugiej połowie 2018 r. To m.in. one spowodowały problemy finansowe placówki. Jeszcze za pierwszą połowę 2018 r. strata wynosiła ponad 2 mln zł. Od lipca koszty wzrosły i rok 2018 zakończył się już ponad 4-milionową stratą.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zwracał uwagę na to, że koszty są niezależne od szpitala i rosną dużo szybciej niż wartość umów z NFZ, przy czym aż 95 proc. przychodów szpitala pochodzi z Funduszu. Wzrosły one zaledwie o 3 mln zł, podczas gdy wzrost kosztów kształtował się na poziomie 20 mln zł.

Więcej: radom.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum