Radom: sąd nakazuje podwyższyć wynagrodzenie, a szpitali na to nie stać

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2012 13:41

Lekarze ze szpitali w Radomiu wygrywają procesy o podwyżki wynegocjowane w ramach porozumienia z 2007 r. Radomski Szpital Specjalistyczny (RSS) będzie musiał wypłacić około 1,7 mln zł wyrównania pensji za kilka ostatnich lat, a do tego odsetki od zasądzonych kwot.

Radom: sąd nakazuje podwyższyć wynagrodzenie, a szpitali na to nie stać

Kilkanaście miesięcy temu około stu lekarzy z RSS wystąpiło do sądu, bowiem uznali, że zawarte wtedy porozumienie oznacza nie tylko jednorazowe podwyżki, ale także waloryzowanie pensji w zależności od średniej krajowej, a ta rośnie.

Z kolei z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym sądzi się około 90 ze 180 lekarzy, którzy brali udział w strajku. Jak informuje w Gazecie Wyborczej Luiza Staszewska, dyrektor WSS, średnio żądają po 10 tys. zł.

Dodaje również, że skoro NFZ wycofał się z podwyżek na pensje lekarzy, to trudno, żeby je co roku podwyższać.

Podobną opinię prezentuje dyrektor RSS Andrzej Pawluczyk, który twierdzi, że zapis o waloryzowaniu uposażeń w stosunku do średniej krajowej dotyczył tylko podwyżek z 2007 i 2008 r. Jednak przyznaje, że sąd uznał racje lekarzy i większość wyroków już się uprawomocniła.

- Porozumienie kończące spór zbiorowy między lekarzami i dyrekcjami szpitali w Radomiu w październiku 2007 r. było bardzo ważnym wydarzeniem i stało się prawem pracy w naszym szpitalu. Teraz słyszymy, że umowy nie są wieczne - powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Julian Wróbel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Podkreślił, że porozumienie zawarte w wyniku sporu zbiorowego jest nienaruszalne, może być tylko renegocjowane, albo zawieszone (maksymalnie na 3 lata). - Nasz kontrakt zawarty w październiku 2007 r. nie jest zwykłą umową między dwoma stronami, a umową kończącą spór zbiorowy. Do niej stosuje się zapisy Kodeksu pracy - zaznaczył.

Przypomnijmy, że 30 września 2007 r. lekarzom pracującym we wszystkich radomskich szpitalach upłynęły okresy wypowiedzenia umów o pracę. 1 i 2 października w szpitalach pracowali jedynie ordynatorzy. 3 października do Radomia przyjechał minister zdrowia prof. Religa, aby mediować w sporze pomiędzy lekarzami i dyrekcjami szpitali. Następnego dnia nad ranem, po 18 godzinach negocjacji, lekarze podpisali porozumienie kończące spór zbiorowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum