Radom: radzą w sprawie nocnej i świątecznej opieki medycznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 11:08

Rada Miasta w Radomiu w poniedziałek (30 stycznia) rozpoczęła nadzwyczajną sesję w sprawie nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Chodzi o decyzję NFZ, w której Fundusz zdecydował, że  punkt świadczenia nocnej i świątecznej pomocy medycznej będzie nie w pogotowiu przy ul. Tochtermana w centrum miasta, ale w Szpitalu w Krychnowicach.

W tym roku Radom jeśli chodzi pomoc ambulatoryjną nocną i świąteczną został podzielony przez NFZ na dwie części - północną, którą obsługuje pogotowie przy Tochtermana oraz południową, którą obsłuży ZOZ w Pionkach.

Niestety z uwagi na opóźnienia w kontraktowaniu (konkurs na pomoc dla części południowej najpierw został unieważniony) umowa przez ten ostatni podmiot zostanie podpisany dopiero w środę (1 lutego). Dodatkowo ZOZ w Pionkach będzie realizował kontrakt w Szpitalu w Krychnowicach.

Z tego powodu w styczniu ok. 100 tys. mieszkańców z części południowej korzysta z usług pogotowia przy ul. Tochtermana. W efekcie pogotowie radomskie przyjmuje teraz wszystkich pacjentów, choć dostało pieniądze tylko na porady dla pacjentów części północnej i dla tylu pacjentów ustala dyżury lekarzy i pielęgniarek.

Dyrekcja obawia się też, że z uwagi na położenie drugiej placówki, trudności z dojazdem i przyzwyczajenie mieszkańców, nadal pogotowie będzie obsługiwać wszystkich mieszkańców.

Samorząd szuka rozwiązania tej patowej sytuacji i zastanawia się dlaczego NFZ podzieliło Radom, skoro przez 30 lat wszyscy mieszkańcy jeździli nocą i w święta do pogotowia przy ul. Tochtermana.

Więcej: http://radom.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum