Radom: radiolodzy nie chcą pracować dłużej za te same pieniądze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2016 19:53

Radiolodzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie przyjęli nowych warunków pracy, zgodnie z którymi mieliby codziennie pracować dłużej za te same pieniądze. Prezydent miasta, któremu podlega lecznica, liczy na porozumienie z lekarzami.

Radiolodzy będą pracować po staremu do końca lutego. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik zapowiedział w poniedziałek (18 stycznia), że władze miasta i dyrekcja lecznicy są gotowe do rozmów z lekarzami. - Planujemy zmianę regulaminu pracy, widełek płacowych - powiedział Zawodnik dziennikarzom po spotkaniu ze związkami zawodowymi.

- Jeżeli szpital będzie na to stać, to w pierwszej kolejności kwestie płacowe zostaną zaspokojone w przypadku tej grypy pracowników szpitala, którym został dostosowany czas pracy do obowiązujących przepisów prawa - zaznaczył.

Na początku grudnia ub. roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy.

- Zgodnie z nowymi warunkami pracy mielibyśmy pracować dłużej za te same pieniądze. Chodzi nam o podwyżki, albo o inne korzystne dla nas finansowe rozwiązania - powiedział PAP jeden z lekarzy radiologów.

Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 r. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie - jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali specjaliści - 7 godzin i 35 minut. We wrześniu ub. roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.

Radiolodzy będą pracować po staremu do końca lutego. - Do tego terminu mamy czas, aby dojść do porozumienia - powiedział dyrektor szpitala Marek Pacyna. Pytany przez dziennikarzy, co będzie, jeśli tak się nie stanie, stwierdził, że lecznica będzie musiała ogłosić konkurs i wybrać firmę, która zastąpi lekarzy w opisywaniu zdjęć radiologicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum