Radom: przed zapowiadanym strajkiem szpital ograniczył przyjęcia pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 12:31

Na kilka dni przed zapowiedzianym na 17 lipca strajkiem pielęgniarek i położnych Radomski Szpital Specjalistyczny przestał przyjmować pacjentów na planowe operacje i zabiegi. Dzień przed strajkiem ma jeszcze dojść do spotkania z mediatorem przysłanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Pielęgniarki zapowiedziały, że nie przyjdą do pracy - mówi Gazecie Wyborczej Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. T. Chałubińskiego. - Szpital nie może funkcjonować bez pielęgniarek, więc na wszelki wypadek ograniczyliśmy przyjęcia pacjentów – dodaje.

Do radomskiego szpitala przyjmowani są teraz tylko chorzy w przypadku zagrożenia życia. Planowe zabiegi i operacje są odwoływane, ale póki co nie wyznacza się chorym nowych terminów, gdyż jak mówi dyrektor, nie wiadomo jak będzie wyglądać sytuacja za kilka dni. Zaznacza jednak, że pacjenci przebywający w placówce, mają zapewnioną opiekę.

Strajk to efekt trwającego od stycznia br. zbiorowego sporu między związkami zawodowymi pielęgniarek i położnych a dyrekcją szpitala. Protestujące pielęgniarki domagają się wprowadzenia taryfikatora, siatki płac, norm zatrudnienia i ustalenia zasad, na jakich firmy zewnętrzne mają działać w placówce.

Dyrektor Pawluczyk przyznaje, że wszystko rozbija się o pieniądze: - Szpital jest zadłużony i na jakiekolwiek podwyżki po prostu funduszy nie ma. W pozostałych kwestiach na pewno udałoby się nam dojść do porozumienia - zapewnia.

Pielęgniarki ze szpitala miejskiego chciałby zarabiać co najmniej tyle, ile ich koleżanki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Józefowie. Twierdzą, że pielęgniarki z podobnym stażem i kwalifikacjami pracujące w tamtej placówce zarabiają około tysiąca złotych więcej.

Pielęgniarki i położne czekają jeszcze na rozmowy z mediatorem. Jeśli nie przyniosą one efektu, przystąpią do strajku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum