Radom: posłowie za zwiększeniem kontraktu na badania mammograficzne dla Caritas

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2009 18:22

Posłowie Ziemi Radomskiej interweniują w sprawie zaniżenia wartości kontraktu Caritas Diecezji Radomskiej z NFZ dotyczącego profilaktyki onkologicznej. Zapytanie w tej sprawie skierowali do minister zdrowia Ewy Kopacz.

W tym roku zostanie przebadanych zaledwie 1600 kobiet z trzech powiatów: radomskiego, grójeckiego i białobrzeskiego. Dla porównania w ubiegłym roku było ich prawie 5 tys.

Posłowie przypomnieli, że w ubiegłym roku mammobus Caritas odwiedził łącznie 80 wsi i miasteczek. Przebadano 4600 kobiet. Na dalszą diagnostykę skierowano 133 pacjentki, z czego 16 na konsultacje onkologiczne. W tym roku wniosek radomskiej Caritas uwzględniał przebadanie kobiet na terenie 7 powiatów, a NFZ uwzględnił tylko 3 z nich. W opinii posłów, jeśli pacjentka będzie musiała pokonać 70 kilometrów na badania profilaktyczne, to badania nie wykona.

Posłowie domagają się odpowiedzi od minister zdrowia, czy podejmie interwencję w tej sprawie. Pytają także, że czy tendencja NFZ w sprawie zaniżania kontraktów dotyczy całego kraju, czy tylko Mazowsza.

Profilaktyczny program walki z rakiem piersi powstał w inicjatywy bp. Jana Chrapka. Mammobus jeździ po diecezji radomskiej od 2002 roku. Kupno pojazdu, który kosztował ponad 500 tys. zł sfinansowały głównie Fundacja Sue Ryder i radomska Caritas.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum