Radom: jest prozumienie radiologów z dyrekcją szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 17:05

Radomski Szpital Specjalistyczny ma zapewnioną obsadę specjalistów radiologów. Lekarze, którzy nie chcieli przyjąć nowych warunków pracy, doszli do porozumienia z dyrekcją - poinformował we wtorek (1 marca) Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Od marca trzech z radiologów w RSS ma umowy o pracę, pozostali będą wykonywać swoje obowiązki w ramach umów cywilnoprawnych. Fot. Archiwum

Radiolodzy pracowali na starych warunkach do końca lutego. Od marca trzech z nich ma umowy o pracę, pozostali będą wykonywać swoje obowiązki w ramach umów cywilnoprawnych. Ich wynagrodzenie ma zależeć m.in. od liczby dyżurów i wykonanych badań.

- Najważniejsze, że szpital ma pełną obsadę radiologiczną, a pacjenci mają zapewnione świadczenia z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej - podkreśla wiceprezydent Radomia, który uczestniczył w rozmowach dyrekcji lecznicy z radiologami.

Na początku grudnia 2015 r. wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami, przyjęli nowe umowy. Radiolodzy nie chcieli pracować dłużej za te same pieniądze.

Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 r. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. We wrześniu 2015 r. badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.

Na początku lutego Radomski Szpital Specjalistyczny, obawiając się, że radiolodzy odejdą z pracy od marca, ogłosił konkurs na udzielanie całodobowych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. W związku z porozumieniem z lekarzami, konkurs został unieważniony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum