Radom: jak szpitale wywiążą się ze świadczenia nocnej opieki zdrowotnej?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2017 18:11

W Radomiu jeden z działających szpitali nocną i świąteczną opiekę medyczną chciał świadczyć już wcześniej i chętnie ją podejmie, drugi chce zlecić ją pogotowiu ratunkowemu jako podwykonawcy.

Radom: jak szpitale wywiążą się ze świadczenia nocnej opieki zdrowotnej?
Fot. archiwum

Ministerstwo Zdrowia wymaga, by zgodnie z przepisami o sieci szpitali świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) od 1 października udzielali świadczeniodawcy zakwalifikowani do poziomów: 1- 3 i 5 sieci szpitali.

- My chcieliśmy taką pomoc świadczyć, ale nie było konkursu. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że będziemy mieli taką możliwość od 1 października - mówi Krzysztof Zając, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Szpital ma przygotowane w sąsiedztwie SOR pomieszczenia do świadczenia opieki nocnej i świątecznej, dysponuje też karetkami, które można użyć jeśli zajdzie potrzeba dojazdu lekarza do chorego.

W sieci jest też Radomski Szpital Specjalistyczny, dlatego i on musi zapewnić świadczenie nocnej i świątecznej pomocy medycznej. To oznacza jednak pewien problem, bo nie ma tam wolnych pomieszczeń, ani karetki. Szpital chce zlecić takie usługi Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, jako podwykonawcy.

Jak twierdzi wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik, w zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jasno wynika, że świadczenia mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców. Na razie Radomski Szpital Specjalistyczny czeka na potwierdzenie takiej interpretacji zarządzenia przez NFZ.

Więcej: radom.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum