Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 16-04-2017 19:47

Radom: będzie nadzwyczajna sesja dotycząca likwidacji ok. 200 łóżek

Na 21 kwietnia zapowiedziana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni chcą poznać stanowisko samorządu wojewódzkiego ws. zapowiadanej likwidacji ok. 200 łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Z 853 łóżek miało pozostać tylko 605. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyne)

Sesja zostanie zwołana z inicjatywy radnych PiS, którzy stawiają pytanie czy przy tak ogromnych cięciach w szpitalu liczącym obecnie 853 łóżka możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom regionu.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego zapowiedział kilka tygodni temu restrukturyzację. Jak argumentuje, ze zleconego specjalistycznej firmie audytu wynika bowiem, że wiele łóżek stoi pustych.

W sumie z 853 łóżek miało pozostać tylko 605, planowane są także cięcia w zatrudnieniu. Pracę miało stracić ponad 70 pielęgniarek i 11 lekarzy - po dwóch chirurgów dziecięcych, chirurgów, ortopedów, ginekologów, okulistów oraz epidemiolog.

Ostatecznie zakres cięć ma być mniejszy, ale radni PiS chcą zapytać marszałka województwa Adama Struzika, który został zaproszony na sesję, jak ostatecznie ma wyglądać restrukturyzacja szpitala. Poproszą m.in. o porównanie zabezpieczenia medycznego w zakresie lecznictwa szpitalnego w Radomiu i regionie na tle innych miast Mazowsza, tam gdzie znajdują się szpitale wojewódzkie - w Płocku, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce.

Więcej: radom.wyborcza.pl