radom.gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 07-11-2013 10:24

Radom: będą konkursy na ordynatorów

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ruszają konkursy na ordynatorów niektórych oddziałów. Dyrekcja zgodziła się na postulat izb lekarskich i pielęgniarskich, by w dyrektorskiej puli przedstawicieli w komisji konkursowej byli konsultant wojewódzki i przedstawiciel towarzystwa lekarskiego.

Według rozporządzenia ministra zdrowia z lutego 2012 roku, w komisji konkursowej, która wybiera ordynatorów, dyrekcja placówki ma sześciu przedstawicieli, siódmego - organ założycielski, trzech ma izba lekarska i jednego izba pielęgniarek i położnych. Wycofano z komisji konsultantów wojewódzkich, przedstawicieli towarzystw naukowych i ordynatora równorzędnego oddziału.

Zdaniem przedstawicieli samorządów zawodowych, to rozwiązanie powoduje nierówność w głosowaniach i ogranicza wpływ lekarzy oraz pielęgniarek na wybór ordynatora. W tej sytuacji okręgowe izby - lekarzy i pielęgniarek - na Mazowszu podjęły uchwały, że nie będą uczestniczyć w konkursach, jeśli we własnej puli przedstawicieli w komisji dyrekcja przewidzi udział konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie, ordynatora równorzędnego oddziału i przedstawiciela towarzystwa lekarskiego.

Większość dyrektorów przystała na to rozwiązanie. Część jednak powołuje bezkonkursowo kierowników oddziałów zamiast ordynatorów.

Więcej: radom.gazeta.pl