Radom: RSS przygotowany formalnie na strajk pielęgniarek

Autor: Gazeta Wyborczal/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 09:27

Rada Miasta Radom wyraziła zgodę na czasowe ograniczenie lub wstrzymanie na trzy miesiące pracy oddziałów Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS).

Zdaniem Anny Kwiecień - wiceprezydent miasta, odpowiedzialnej za służbę zdrowia, dzięki takiej decyzji rada dała wojewodzie instrument, który pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie radomian przez okres ewentualnego strajku.

Rada społeczna szpitala, zgodę taką – na wniosek dyrekcji placówki w związku z zapowiadanym na 5 sierpnia strajkiem pielęgniarek i położnych - dała w połowie ubiegłego tygodnia. Według Andrzeja Pawluczyka - dyrektora RSS, bez zgody rady społecznej i organu założycielskiego na ograniczenie działalności oddziałów szpitalnych, wojewoda miałby prawo wykreślić oddziały z rejestru, a Narodowy Fundusz Zdrowia zerwać kontrakt. Jeśli doszłoby bowiem do strajku, szpital miałby szansę na normalne funkcjonowanie przez dwa dni. Przypomnijmy, że zapowiadany strajk ma podłoże finansowe a za taką formą protestu opowiedziała się w referendum większość załogi.

Pielęgniarki domagają się podwyżek, na które – w opinii dyrektora – szpitala nie stać. Andrzej Pawluczyk twierdzi, że RSS ma obecnie w sumie 25 mln zł długu, w tym 5 mln zł zobowiązań wymagalnych i zadłuża się nadal na ok. 1 mln złotych miesięcznie.

W związku z zapowiadanym strajkiem, szpital zawiesił już w czwartek przyjmowanie pacjentów na planowe zabiegi i operacje. Chorzy są przyjmowani tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.

Jeśli dyrekcja i związki zawodowe pielęgniarek i położnych nie dojdą do porozumienia, to od środy na większości oddziałów będą tylko pielęgniarki oddziałowe, a na neonatologii, dializach, oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii oraz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zespoły pielęgniarskie zostaną ograniczone do koniecznego minimum.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum