Radom: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny likwiduje kolejne łóżka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2017 09:08

37 łóżek zlikwidowano w ramach drugiego etapu restrukturyzacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, największej lecznicy na południowym Mazowszu. Od października mniej miejsc jest na oddziale: neurochirurgii, neurologii, okulistyki i pediatrii.

Radom: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny likwiduje kolejne łóżka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (MSS) w Radomiu, potocznie zwanym szpitalem na Józefowie, od 2013 r. jest spółką prawa handlowego, podlega samorządowi woj. mazowieckiego. Lecznica znajduje się w tzw. sieci szpitali.

Jak poinformowała rzeczniczka placówki Karolina Gajewska ograniczenie liczby łóżek związane jest racjonalizacją wydatków szpitala. - Nie ma potrzeby utrzymywania wszystkich łóżek na niektórych oddziałach, skoro ich przeciętne wykorzystywanie jest mniejsze - stwierdziła rzeczniczka.

Na szpitalnym oddziale klinicznym neurochirurgii jest od października mniej o 14 łóżek (było 34, będzie 20); na neurologii - o 7 łóżek mniej (było 26, jest 19); na oddziale okulistyki ubyło 10 miejsc (było 26, jest 16). Oddział pediatrii zmniejszono o 6 łóżek (było 34, jest 28).

Gajewska podkreśliła, że ograniczenie liczby łóżek nie będzie skutkowało redukcją etatów. - Nikt nie stracił zatrudnienia. Pielęgniarki zostały rozdysponowane pomiędzy oddziałami - powiedziała rzeczniczka.

Według niej na razie trudno stwierdzić, jakie oszczędności przyniosą wprowadzone zmiany. Nie wiadomo też, czy są to ostatnie w tym roku redukcje łóżek, czy też zarząd zdecyduje się jeszcze na kolejne. Jak zaznaczyła rzeczniczka, cięcia miejsc w szpitalu nie spowodowały ograniczenia dostępu pacjentów do świadczeń medycznych.

Z danych szpitala wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r., mimo redukcji liczby łóżek, lecznica przyjęła o tysiąc pacjentów więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r (od stycznia do sierpnia 2017 r. - ponad 30,5 tys. pacjentów, od stycznia do sierpnia 2016 r. - nieco ponad 29,5 tys.).

W lipcu, w ramach pierwszego etapu restrukturyzacji, zlikwidowano 64 łóżka, głównie na oddziałach, w których obłożenie było na poziomie ok. 50-60 proc. Chodzi m.in. o oddział ginekologiczno-położniczy, chirurgię dziecięcą, kardiochirurgię, oddział otolaryngologiczny i reumatologiczny.

Według zarządu szpitala restrukturyzacja ma poprawić sytuację finansową lecznicy. Na koniec 2016 r. straty wynosiły 15 mln zł. Część z tych pieniędzy stanowią tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, które szpital wykonał ponad kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdego roku jest to 15-20 mln zł. NFZ wypłaca te pieniądze z opóźnieniem, często szpital musi o nie walczyć latami w sądzie.

W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym jest obecnie niecałe 800 łóżek. W poprzednich latach rocznie na oddziałach szpitalnych leczonych było ponad 36 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze