Rada Przejrzystości i wycena świadczeń w opiece koordynowanej. "Kwoty powinny być odpowiednie"

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia16 sierpnia 2022 16:15

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, wyraziła nadzieję, że w ramach opieki koordynowanej w POZ uda się ustalić wycenę konsultacji lekarza POZ ze specjalistami na poziomie akceptowalnym zarówno dla płatnika, jak i dla specjalistów.

Rada Przejrzystości i wycena świadczeń w opiece koordynowanej. "Kwoty powinny być odpowiednie"
Co zarekomenduje MZ Rada Przejrzystości AOTMiT w zakresie wyceny świadczeń opieki koordynowanej w POZ?. Fot. Shutterstock
 • Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia zwołano we wtorek posiedzenie Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie wycen świadczeń gwarantowanych w ramach opieki koordynowanej w POZ
 • Na spotkanie nie zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
 • Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej wyraża nadzieję, że uda się ustalić wycenę konsultacji lekarza POZ ze specjalistami na poziomie akceptowalnym zarówno dla płatnika, jak i dla specjalistów

Bez zaproszonych ekspertów środowiska POZ

Na posiedzeniu we wtorek 16 sierpnia Rada Przejrzystości AOTMiT debatowała między innymi w sprawie stanowiska, dotyczącego "oceny zasadności wprowadzenia - do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków budżetu powierzonego - wybranych badań: diagnostycznych, ultrasonograficznych, inwazyjnych, elektrofizjologicznych i czynnościowych oraz porad i konsultacji specjalistycznych". Posiedzenie zwołano na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, dotyczyło m.in. wyceny świadczeń gwarantowanych w ramach opieki koordynowanej w POZ.

- To jest kluczowe dla powodzenia całego projektu opieki koordynowanej. Mam nadzieję, że te świadczenia zostaną wycenione realistycznie – mówi nam prof. Mastalerz- Migas.

Do udziału w spotkaniu nie zostali zaproszeni przedstawiciele  Porozumienia Zielonogórskiego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Nie wzięła w nim udziału także prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Nie byłam zapraszana na posiedzenie Rady, pisałam jedynie opinię na temat wyceny świadczeń – mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Mastalerz-Migas.

Drugi etap opieki koordynowanej

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia 10 sierpnia przekazało do konsultacji publicznych projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Proponowane w dokumencie świadczenia są elementami wdrożenia w POZ II etapu opieki koordynowanej. Na konsultacje społeczne wyznaczono 14 dni. Zmiany mają wejść w życie 1 października br.

Projekt w załączniku zawiera szereg nowych badań, które będzie mógł zlecić lub wykonać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ramach budżetu powierzonego. Ma to umożliwić dostęp pacjentom do:

 • badań diagnostycznych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii
 • konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa
 • wizyt kompleksowych wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, 
 • porad edukacyjnych prowadzonych przez pielęgniarki POZ, 
 • porad dietetycznych realizowanych przez dietetyków.

Jak ocenia resort zdrowia, w rezultacie wprowadzanych zmian lekarze POZ uzyskają sposobność szybszego postawienia diagnozy oraz ustalenia terapii dzięki możliwości:
– zlecenia większej liczby badań diagnostycznych,
– odbywania konsultacji z lekarzami specjalistami (pacjent – lekarz oraz lekarz POZ – lekarz specjalista).

Wyceny świadczeń powinny być rynkowe

- Jestem ciekawa efektów pracy Rady. Nie lubię wróżyć i przewidywać, jakie przedstawi rekomendacje. Wyceny świadczeń są kluczowe dla powodzenia całego projektu opieki koordynowanej. Mam nadzieję, że zostaną wycenione realistycznie – mówi nam prof. Mastalerz- Migas.

Wśród rozpatrywanych świadczeń miały pojawić się konsultacje lekarza POZ ze specjalistami w dziedzinach: kardiologii, diabetologii, pulmonologii i  endokrynologii.

Jak wyjaśnia konsultant krajowa, nie muszą to być specjaliści z AOS, ale specjaliści z określonej dziedziny, nawet z prywatnego gabinetu. 

- To mogą być po prostu specjaliści funkcjonujący na rynku, a co za tym idzie wycena takich konsultacji też musi być odpowiednia. Określenie „stawka rynkowa” jest umowne, bo wizyta komercyjna to, powiedzmy, koszt 400 zł. Tyle oczywiście NFZ za konsultację u endokrynologa nie zapłaci, ale nie może to też być wycena na poziomie 40 zł, bo taka kwota zabije specjalistę śmiechem – mówi prof. Mastalerz-Migas.

Dodaje: - Mam nadzieję, że wyceny świadczeń są możliwe do ustalenia w systemie tak, aby były możliwe do realizacji dla publicznego płatnika i jednocześnie do zaakceptowania przez lekarzy specjalistów.

Rekomendacje na zlecenie Ministerstwa Zdrowia

Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Rada Przejrzystości przygotowała rekomendacje świadczeń finansowanych ze środków budżetu powierzonego udzielanych na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie:

Badania biochemiczne i immunochemiczne:

 • antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej);
 • antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH);
 • antyTG;
 • albuminuria (stężenie albumin w moczu);
 • UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu);
 • BNP (NT-pro-BNP);

Diagnostyka ultrasonograficzna:

 • USG Doppler tętnic szyjnych;
 • USG Doppler naczyń kończyn dolnych;
 • ECHO serca przezklatkowe.

Diagnostyka elektrofizjologiczna:
- EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG);
- Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG);
- Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego).

Diagnostyka inwazyjna:

biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).

Diagnostyka czynnościowa:

Spirometria;

Spirometria z próbą rozkurczową.

Konsultacje specjalistyczne

konsultacje lekarz POZ - lekarz specjalista wybranej dziedziny (konsultacje odbywane przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności):

 • Konsultacja lekarz POZ - lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii;
 • Konsultacja lekarz POZ - lekarz specjalista w dziedzinie diabetologii;
 • Konsultacja lekarz POZ - lekarz specjalista w dziedzinie pulmonologii;
 • Konsultacja lekarz POZ - lekarz specjalista w dziedzinie endokrynologii;

Konsultacje lekarz specjalista - pacjent (wizyta ambulatoryjna)

 • Konsultacja lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii - pacjent;
 • Konsultacja lekarz specjalista w dziedzinie diabetologii - pacjent;
 • Konsultacja lekarz specjalista w dziedzinie pulmonologii - pacjent;
 • Konsultacja lekarz specjalista w dziedzinie endokrynologii- pacjent

Porady

Porada kompleksowa - Indywidualny Plan Opieki, Porada dietetyczna, Porada edukacyjna.

Na publiczną prezentację rekomendacji trzeba  zaczekać

Po wtorkowym posiedzeniu Rady rozmawialiśmy z dr Dorotą Kilańską, która brała w niej udział. Niestety nie udało nam się uzyskać żadnych informacji, zarówno dotyczących posiedzenia, ani rekomendacji, jakie przyjęła Rada Przejrzystości.

- Rada jest ciałem doradczym. Teraz do decyzji prezesa AOTMiT należy wydanie opinii w zakresie przyjętych rekomendacji. Na stronie BIP powinien się ukazać niebawem raport analityczny. Tam będzie dostęp do rzetelnych informacji na ten temat - mówi nam dr Dorota Kilańska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum