Racibórz: szpital zwrócił śląskiemu oddziałowi NFZ milion złotych

Autor: nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2017 12:05

Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu musiał zwrócić Funduszowi milion złotych. To skutek zmiany koncepcji rozliczania szpitali.

Racibórz: szpital zwrócił śląskiemu oddziałowi NFZ milion złotych
Próba wejścia na drogę sądową nie dawała dużych szans na wybronienie szpitala, za to sprawa zapewne ciągnęłaby się kilka lat. Fot. Archiwum

Jak wyjaśniał dyrektor szpitala Ryszard Rudnik portalowi nowiny.pl, lecznica rozliczała w ramach programów lekowych również pacjentów hospitalizowanych. Dzięki temu poradnia hepatologiczna rokrocznie generowała spory zysk, który w 2011 roku wyniósł aż 1,5 mln zł. Do 2012 roku NFZ akceptował sprawozdania szpitalne, w których objęcie pacjentów hospitalizowanych programami lekowymi było wykazywane. 

W 2012 r. NFZ zmienił koncepcję wychodząc z założenia, że szpital nie może rozliczać hospitalizacji z programów lekowych. Jeszcze w 2012 roku dokonano korekty w rozliczeniach, przez co zysk hepatologii spadł do 770 tys. zł. Nie można było tego zrobić w stosunku do roku 2011.

Próba wejścia na drogę sądową nie dawała dużych szans na wybronienie szpitala, za to sprawa zapewne ciągnęłaby się kilka lat. Zdecydowano więc, że lecznica zapłaci karę w wysokości miliona złotych. 

Więcej: nowiny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum