Racibórz: powrót szpitala do działalności wielospecjalistycznej - to będzie trudne

Autor: nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2020 12:13

Rozważany jest powrót Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu, przekształconego w placówkę jednoimienną, do działalności wielospecjalistycznej. Do starostwa dotarło pismo szefa departamentu obronności w resorcie zdrowia w tej sprawie.

Ministerstwo: zmiana profilu szpitala wydaje się przedwczesna. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W piśmie przypomniano, że to wojewoda Jarosław Wieczorek wydał polecenie staroście Grzegorzowi Swobodzie i dyrektorowi Ryszardowi Rudnikowi, aby przekształcić szpital w Raciborzu w jednoimienny. Tylko wytyczne były ministerialne. Przy tym wyborze uwzględniono: potencjał infrastrukturalny i personalny szpitala, zakres świadczeń (oddział zakaźny i „zabiegówka”) oraz sąsiedztwo działających w pobliżu szpitali wielospecjalistycznych - Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia-Zdroju.

Jak zauważa w piśmie Jan Gessek, szef Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia, zmiana profilu szpitala wydaje się przedwczesna.

Taka zmiana jest natomiast rozważana w najbliższej perspektywie czasowej, w zależności od dynamiki wskaźników rozwoju epidemii na Śląsku.

Warunkiem przekształcenia lecznicy jest ustabilizowanie się sytuacji epidemiologicznej w województwie oraz uwzględnienie wniosków i stanowisk, które będą wypracowane przez specjalny, ministerialny zespół do spraw opracowania planu przywracania do pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Więcej: nowiny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum