Racibórz: mniejszy kontrakt to zwolnienia pracowników

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2010 13:04

Na skutek mniejszego kontraktu na 2011 r. Szpital Rejonowy w Raciborzu przygotowuje plan oszczędnościowy. Zakłada się m.in. zwolnienie 30 pracowników średniego szczebla i obniżenie wynagrodzeń.

Racibórz: mniejszy kontrakt to zwolnienia pracowników

– Jesteśmy nowym, dobrze wyposażonym szpitalem. W rankingu Rzeczpospolitej zajmujemy wysokie lokaty. W tym roku w kategorii szpitali wielospecjalistycznych byliśmy na pierwszym miejscu na Śląsku. I w takim szpitalu jest problem z kontraktem? Myślę, że coś jest nie tak... – dziwi się Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu.

Dyrektor spotkał się z radnymi z komisji zdrowia Rady Powiatu, którym przedstawił założenia planu oszczędnościowego. Jego szczegóły przedstawi w styczniu staroście raciborskiemu.

– Musimy dostosować koszty działalności do wysokości kontraktu i zaoszczędzić ok. 2 mln zł; nie ukrywam, że będą to również oszczędności na wynagrodzeniach – mówi nam dyr. Rudnik i dodaje, że zaciskanie pasa dotyczyć będzie także wydatków na remonty, inwestycje i zakupy sprzętu.

Per saldo kontrakt na 2011 r. nie jest o wiele mniejszy od tego na 2010 r. Pomniejszono go jedynie o 500 tys. zł, tj. o 1,5 proc. w stosunku do tegorocznego. Problem polega jednak na tym, że o 12-16 proc. zostało obniżone finasowanie niektórych oddziałów, m.in. oddziału internistycznego i neurologicznego. W liczbach bezwzględnych to ok. 700 tys. zł.

– Do tych oddziałów w 98 proc. przypadków trafiają pacjenci w trybie nagłym. Powiększą się zatem ponadlimitowe wydatki – przewiduje dyrektor.

Na wsparcie starostwa nie liczy, bo powiat nie ma wolnych środków. Szpital utrzymuje płynność finansową, ale jeśli chce dalej na bieżąco regulować zobowiązania, musi dostosować wydatki do wysokości wynegocjowanego kontraktu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum