Rachunki za prąd w szpitalach: placówki będą objęte tarczą solidarnościową. Jest zapowiedź

Autor: oprac. JKB • Źródło: gov.pl, PAP, Rynek Zdrowia21 września 2022 14:00

W minionym tygodniu rząd przedstawił założenia tzw. tarczy solidarnościowej, której celem jest  zamrożenie w 2023 roku cen energii dla gospodarstw domowych zużywających mniej niż 2000 kWh. Jak się okazuje, tarcza obejmie także szpitale i szkoły – przygotowywanie odpowiednich rozwiązań jest w trakcie.

Rachunki za prąd w szpitalach: placówki będą objęte tarczą solidarnościową. Jest zapowiedź
Szpitale będą objęte tarczą solidarnościową. Fot. AdobeStock
  • Przypomnimy: 15 września premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt tzw. tarczy solidarnościowej – jej celem jest zabezpieczenie polskich rodzin i przedsiębiorstw przed wzrostami cen w 2023 roku
  • Jak jednak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, są przygotowywane rozwiązania, które mają pomóc także podmiotom wrażliwym, np. szpitalom
  • Minister podkreślił przy tym, że w przypadku szpitali czy szkół, nie będzie zastosowany limit 2000 kWh, który wyznaczono dla gospodarstw domowych

Tarcza obejmie szpitale

Według założeń projektowanej tarczy solidarnościowej w 2023 roku ceny energii dla gospodarstw domowych zużywających poniżej 2000 kWh zostaną zamrożone. Szpitale też zostaną nią objęte - zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami. Jak wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie dla telewizji wpolsce.pl, są przygotowywane pomocne rozwiązania dla podmiotów wrażliwych.

Minister podkreślił, że w przypadku szpitali albo szkół rząd nie mógł zastosować limitu 2000 kWh, bo byłoby to nieadekwatne.

- Dla nich jest przygotowywane rozwiązanie, które będzie oparte o ich dotychczasowe zużycie prądu, więc do pewnego zużycia dotychczasowego ta cena będzie gwarantowana. Niebawem te przepisy pokaże Ministerstwo Klimatu. Wspólnie pracujemy nad tymi rozwiązaniami – zapowiedział na antenie.

Podał jednocześnie, że rozwiązania te będą przedstawione w ciągu najbliższych kilkunastu dni, a pomoc otrzymają również podmioty samorządowe.

W czym pomoże tarcza solidarnościowa?

Według słów premiera Mateusza Morawieckiego tarcza solidarnościowa ma zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 roku. Z wysokimi kosztami mierzą się także obywatele innych państw UE.

Zgodnie z projektem tarczy solidarnościowej, gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku, a warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 roku, o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 roku.

Z kolei dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum