Rachunki szpitala za gaz wzrosną z 1,2 do 5 mln zł. Trzeba wybierać: gaz czy leki

Autor: oprac. KM • Źródło: Wyborcza, Rynek Zdrowia13 stycznia 2022 06:50

Ponad czterokrotnie wyższy rachunek za gaz w szpitalu. Lecznica, jak przyznaje jej dyrektor, stoi przed wyborem: zapłacić za gaz - czy za leki. Na co postawi Szpital w Kaliszu?

Szpital zmaga się z podwyżkami rachunków za gaz zdj. ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Jak podaje lokalna Gazeta Wyborcza, kaliskie instytucje zmagają się z podwyżkami cen gazu
  • Jedną z nich jest szpital w Kaliszy, którego ostatni roczny rachunek wyniósł 1,2 mln zł. Teraz może przekroczyć nawet 5 mln zł
  • Szpital ma wybór: zapłacić za gaz lub za leki - informuje dyrektor placówki

Rachunek za gaz na kwotę nawet 5 mln złotych?

Jak powiedział Gazecie Wyborczej dyrektor szpitala w Kaliszu Radosław Kołaciński, zgodnie z szacunkami, rachunek za gaz w bieżącym roku może przekroczyć 5 mln zł w porównaniu do 1,2 mln zł za ostatni okres rozliczeniowy.

W ocenie dyrektora oznacza to wybór, czy szpital ma zapłacić za gaz, czy za leki, chociaż Kołaciński podkreśla, że umowa na zwyżkowe ceny została podpisana na miesiąc, bo szpital nie chce wiązać się długą umową i liczy na korzystniejsze opcje. Dodaje, że obecnie "strata szpitala jest minimalna", jednak dodatkowe koszty na takim poziomie będą tylko zwiększać dług.

- Będziemy ratować się kredytami, których oprocentowanie też wzrosło (...). Poradziliśmy sobie z covidem, ale nie radzimy sobie z cenami gazu - mówi Wyborczej dyrektor.

Dodaje, że "w pandemii placówki zdrowia powinny mieć parasol ochronny, który pozwoli na spokojną pracę".

Szpitale mają dopiero zostać objęte preferencyjnymi taryfami

Na początku stycznia minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił na antenie TVP INFO o projekcie ustawy, która zakłada nowe taryfy na gaz dla instytucji publicznych.

- Rząd działa w ekspresowym tempie, przygotowaliśmy w ciągu niewielu godzin odpowiednie przepisy, chcemy je w przyszłym tygodniu przyjąć przez rząd, potem parlament, mam nadzieję, że Senat stanie na wysokości zadania - mówił minister. - Społeczny wymiar tych przepisów jest ważny - podkreślił.

Projekt nie umknął wówczas uwadze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w twitterowym wpisie poinformował, że projekt ten "zakłada preferencyjne taryfy na gaz dla szpitali".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum