Rabka: paradoksy, czyli czy winda jest częścią szpitala?

Autor: Tygodnik Podhalański/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 10:45

Urząd Miasta Rabki Zdroju kupił szpital, jednak za zamontowaną w nim windę powinien zapłacić osobno.

Rabka: paradoksy, czyli czy winda jest częścią szpitala?

Dlaczego? Dlatego, że dźwig kursuje z parteru na piętro, więc stanowi… mienie ruchome. Do takich wniosków doszedł główny księgowy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Jeszcze dwa lata temu placówka działała w ramach jednego zakładu ze swoją rabczańską filią. W połowie 2007 roku doszło do rozłączenia jednostek.

Kilka miesięcy później Rada Powiatu Nowotarskiego wyraziła wolę sprzedaży budynków należących do rabczańskiego szpitala – tamtejszej gminie.  Choć akt notarialny przypieczętował sprzedaż już dwa lata temu, strony do dziś nie rozstrzygnęły, czy obrotowi rynkowemu podległa też… szpitalna winda.

W listopadzie 2007 roku kierownictwo szpitala uznało, że dźwig osobowy zamontowany w głównym budynku rabczańskiego szpitala to „mienie ruchome”. „Winda, znajdująca się w VI Klasyfikacji Środków Trwałych pod pozycją 640, jako urządzenia techniczne (ruchomość), nie może zgodnie z obowiązującym w RP prawem zwiększać wartości budynku – uznał księgowy.

– Kuriozalny temat windy przewijał się podczas kilku kolejnych spotkań poświęconych sprzedaży majątku. W końcu, na wniosek pani burmistrz, sprawa została wyłączona do załatwienia w późniejszym terminie. Szpital w Nowym Targu próbował nam nawet potrącić kwotę 143 tys. zł przy okazji wzajemnych rozliczeń. Nie pozwoliliśmy. Sprawa wisi nad nami do dzisiaj – wyjaśnia Paweł Kukla, prawnik reprezentujący zarówno rabczański magistrat, jak i spółkę Szpital Miejski w Rabce.

Kulka dodaje, że szpital nie zamierza ani za „ruchomość” zapłacić, ani jej zwracać. Z kolei Krzysztof Kiciński, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego nie kryje poirytowania pytaniami o windę.

– To, że Rabka odgrzewa tę sprawę i leci do mediów, wcale nie sprawi, że ja będą cokolwiek komentował. Nie będę odpowiadał na zarzuty rabczańskiej strony, bo to poniżej mojej godności. Rozmowa na tym poziomie mnie po prostu ośmiesza. Powiem tylko, że wszelkie sporne kwestie inicjuje Rabka. Ja się tylko bronię – oburza się dyrektor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum